Moskva ne pristaje na engleski predlog 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U vezi sa pregovorima o zaključenju englesko-francusko-ruskog sporazuma, u London su stigli prilično nepovoljni izveštaji iz Moskve.

Moskva ne pristaje na engleski predlog 2Ono što upućuje na pesimizam, to je jedan inspirsiani uvodni članak koji je danas objavio organ sovjetske vlade, piše list Vreme pre 80 godina.

U ovom članku kaže se da će Sovjeti ostati pri tome da se njihovi zahtevi o baltičkim državama prime onako kako ih oni stavljaju.

Dalje u članku se navodi da se malim državama moraju dati garantije, pa makar ih one i ne htele.

U listu Vreme nalazimo i vest da Poljska zaključuje u Engleskoj zajam za ratni materijal.

Kako saznaju londonski listovi, uskoro će stići u London jedna poljska finansijska delegacija, da bi sa britanskom vladom pregovarala po pitanju zajma.

Takođe, tu je i vest da u Rimu pripremaju vojni savez sa Španijom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda nalazimo govor lorda Halifaksa, kojim je definitivno odredio stav Velike Britanije.Moskva ne pristaje na engleski predlog 3

„Dva su momenta na koje britanska vlada želi da ukaže prstom: prvo da vlada u Londonu, bez pretnji prema ikome, želi da pokaže jasno celom svetu da će se sila suzbijati silom. Drugo, što ja želim, ako ne postoje namere i pokušaji pribegavanju sili, onda će sav uticaj ove zemlje biti upućen ka rešenju svih problema putem pregovora“, naglasio je Halifaksa.

U ovom listu nalazimo i spoljnopolitičke izjave Belgije.

Naime, Belgija se izjasnila za naoružanje, protiv preuranjenih vojnih obaveza i protiv totalne neutralnosti, zadržavajući pravo da se u datom trenutku opredeli za blok koji bude najviše odgovarao njenim životnim interesima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari