Zamenik šefa ruskog generalštaba Anatolij Nogovicin izjavio je da je počelo povlačenje ruskih snaga s gruzijske teritorije. Njegovo saopštenje usledilo je usred atmosfere neizvesnosti da li će Rusija ispuniti obećanje svog predsednika Dmitrija Medvedeva da će ruske trupe započeti povlačenje.
Zamenik šefa ruskog generalštaba Anatolij Nogovicin izjavio je da je počelo povlačenje ruskih snaga s gruzijske teritorije. Njegovo saopštenje usledilo je usred atmosfere neizvesnosti da li će Rusija ispuniti obećanje svog predsednika Dmitrija Medvedeva da će ruske trupe započeti povlačenje. Prethodno je Francuska saopštila da će u slučaju da Rusija ne ispuni obećanje o povlačenju vojnika sazvati specijalni sastanak zemalja EU.
Ranije u toku dana, ruske snage stacionirane oko strateškog gruzijskog grada Gorija nisu davale nagoveštaj da će se povući, a čak su odavale utisak da ušvršćuju pozicije. Međutim, Nogovicin je istakao juče da je, „kako je propisano sporazumom o primirju, započeto povlačenje ruskih mirovnjaka i snaga koje su poslate kao pojačanje.“
Ipak, prema rečima ratnih izveštača, ruske trupe i dalje su stacionirane blizu gruzijske prestonice Tbilisija. Moskva kaže da ima pravo da zadrži izvestan broj trupa i mirovnih snaga u tampon zoni u okolini Južne Osetije. Prema saopštenjima dopisnika sa lica mesta, ruski tenkovi, artiljerija i ostala vojna vozila i dalje se nalaze u mestu Igueti, 35 kilometara od gruzijske prestonice. Takođe, juče je bilo sporadičnih vojnih aktivnosti duž autoputa u blizini grada Gorija, navode ratni izveštači ističući da ruske snage kontrolišu puteve na ulazu i izlazu iz grada.
U Goriju je bilo nagoveštaja da Rusija popušta, ali su se očajni Gruzijci okupljali oko vozila humanitarne pomoći da bi se domogli hleba. Sve prodavnice su zatvorene, a ulice gotovo prazne. Gruzijski ministar za pitanje izbeglica Koba Subeliani izjavio je da u Tbilisiju i okolini ima 140.000 raseljenih lica.
Vrhovni američki zvaničnici rekli su da će Vašington ponovo razmotriti svoj odnos sa Moskvom nakon ruske vojne operacije na teritoriji svog mnogo manjeg suseda, te su zatražili hitno povlačenje ruskih snaga. „Smatram da je potrebno Rusiji odgovoriti snažno i zajedničkim snagama da bi joj se stavilo do znanja da za njeno ponašanje, karakteristično za sovjetsku eru, nema mesta u 21. veku“, izjavio je ministar odbrane SAD Robert Gejts. Državna sekretarka SAD Kondolisa Rajs, koja je juče otputovala u Evropu da bi pregovarala s NATO saveznicima o tome kakvu poruku Zapad treba da prosledi Rusiji, izjavila je da Moskva ne može da koristi „nesrazmernu snagu“ protiv svog suseda, a da još uvek bude dobrodošla u holovima međunarodnih institucija.
Ohrabren podrškom Zapada gruzijski lider Mihail Sakašvili zakleo se da nikada neće odustati od prava na teritoriju koja je sada u rukama Rusije i njenih separatističkih saveznika. Njegovo obećanje, koje je usledilo nakon insistiranja Zapada da Gruzija ne bude podeljena, ukazuje na činjenicu da se tenzije zbog Južne Osetije i Abhazije produbljuju. Ipak jasno je da je Rusija odlučna da obezbedi prisustvo na duge staze u dve separatističke regije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.