Ministri spoljnih poslova država članica EU dogovorili su se da neće obnoviti embargo na dopremanje oružja sirijskoj opoziciji, koji ističe u subotu, ali će zabrana važiti za režim predsednika Bašara al Asada.
Međutim, iako će sve ostale sankcije i dalje biti na snazi i nije doneta zvanična odluka da će EU slati isporuke oružja sirijskim pobunjenicima, ova inicijativa je naišla na žestoku kritiku Moskve, koja je ocenila da će ona „direktno ugroziti“ izglede za održanje međunarodne mirovne konferencije o Siriji.
U saopštenju Kremlja se navodi da će Rusija poslati najavljenu isporuku sofisticiranih raketnih sistema zemlja – vazduh S-300 Siriji, s ciljem da spreči međunarodnu intervenciju u toj zemlji. „Smatramo da je ta isporuka faktor stabilnosti i da mere te vrste odvraćaju u većini slučajeva neke usijane glave da kroje scenario u kojima bi konflikt postao međunarodni, uz učešće stranih snaga“, rekao je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Sergej Rijabkov.
Međutim, na najavu Rusije je reagovao Izrael, koji je saopštio da će preduzeti mere ako Moskva isporuči svoj sistem protivvazdušne odbrane. „Još nije bilo isporuka i nadam se da ih neće ni biti (raketa S-300). Ali ako na nesreću one stignu u Siriju, znaćemo šta da radimo“, upozorio je juče izraelski ministar odbrane Moše Jalon.
Sirijski pobunjenici su juče pozvali EU da konkretizuje svoju odluku o ukidanju embarga na oružje. „Voleli bismo da je odluka doneta ranije. Nadamo se da će odluka biti konkretna ne samo na rečima“, rekao je portparol Slobodne sirijske vojske Kasem Sadedin, prenela je Beta.
Član sirijske Nacionalne koalicije Luaj Safi je naglasio da će odlaganjem odluke da se pobunjenicima pošalje isporuka oružja do avgusta režimu biti omogućeno da nastavi da ubija Sirijce. Sirijski nacionalni savet (SNC) je ocenio da je ukidanje embarga na oružje „korak u ispravnom pravcu“ i naglasio da je SNC spreman da pregovara o okončanju konflikta, s tim što u novoj Siriji nema mesta za Asada.
Analitičari, međutim, ocenjuju da se ovom inicijativom neće ništa bitno promeniti u Siriji u bliskoj budućnosti. Iako je ukidanje embarga EU na oružje teorijski dobra vest za sirijsku opoziciju, naglašavaju dopisnici Bi-Bi-Sija, biće potrebno vreme da bi rezultati takve odluke bili vidljivi na bojištu. Zagovornici takve odluke, naročito Velika Britanija, nadaju se da će na ovaj način Asadu biti poslata jasna poruka da je vreme da preda vlast, što se definitivno neće dogoditi, ocenjuju dobri poznavaoci prilika, budući da je režim pokazao da je čvrsto rešen da se bori do kraja.
Saopštenje EU o Siriji usledilo je nakon dvanaestočasovnih pregovora u Briselu. Pošto šefovi diplomatija nisu mogli da donesu jednoglasnu odluku o produžetku embarga na oružje, dogovorili su se da obnove druge sankcije, uključujući zamrzavanje imovine Asada i njegovih pomoćnika. Države članice EU sada mogu pojedinačno da odlučuju o slanju isporuka u Siriju, ali su se složile da „u ovoj fazi konflikta neće slati oružje“. Brisel ovu odluku treba da razmotri do 1. avgusta, a šta će biti nakon toga zavisiće od ishoda međunarodne konferencije u Siriji koja će biti održana u junu, u organizaciji SAD i Rusije.
Mekejn među pobunjenicima
Damask – Republikanski senator i nekadašnji kandidat za predsednika SAD Džon Mekejn, koji je žestoki zagovornik pružanja američke vojne podrške sirijskoj opoziciji, sastao se s pobunjenicima u Siriji u ponedeljak. Njegov portparol je, međutim, odbio da otkrije detalje Mekejnove „posete“, kojom bi mogao da se pojača pritisak na Vašington da interveniše u konfliktu.
General Salem Idris, koji predvodi Vrhovni vojni savet Sirijske oslobodilačke armije, rekao je za strane agencije da je američki senator posetio zemlju u važnom trenutku za pobunjenike, koji su intenzivirali apele na SAD da pošalju podršku. Mekejn je ranije ovog meseca rekao za časopis Tajm da je potrebno da SAD pomognu snage koje se protive Bašaru al Asadu, jer je „cena inertnosti veća od cene intervencije“.
Mekejn je naveo da bi se obukom pobunjenika, ciljanim vazdušnim napadima i raspoređivanjem raketa Patriot odmah preko granice pomoglo da se promeni aktuelna dinamika u zemlji. Američki senator se takođe prisetio podrške koju je dao naporima pod rukovodstvom SAD s tadašnjim predsednikom Bilom Klintonom na čelu „da se zaustave masovni zločini u Bosni pre dvadeset godina“. On je naglasio da su SAD isto tako spremne da pomognu Siriji.
Napad na granici s Libanom
Bejrut – Tri vojnika ubijena su juče u oružanom napadu na libanski kontrolni punkt u blizini granice sa Sirijom, saopštila je libanska državna novinska agencija. U Libanu raste napetost zbog rata u Siriji i suprotstavljene oružane grupe su u pripravnosti. Libanska agencija javila je da se incident dogodio pre zore, na barijeri na putu u blizini većinski sunitskog grada Arsala, u brdima, 12 kilometara od granice. Libanci su podeljeni: šiitska oružana grupa Hezbolah bori se na strani Asadove vojske, dok veliki broj sunita podržava sirijsku opoziciju. Beta-AP
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.