Velika Britanija i Francuska predstavile su nacrt rezolucije kojim u UN predlažu osudu represije u Siriji, ali bez preporuka za konkretno delovanje. Tekstu rezolucije oštro su se suprotstavili pojedini članovi Saveta bezbednosti koji strahuju da bi dokument mogao da bude prvi korak ka vojnoj intervenciji. U nacrtu koju su predstavile Britanija i Francuska uz podršku Nemačke i Portugala, osuđuju se sistematska kršenja ljudskih prava u Siriji.
Dokumentom se zahteva okončanje nasilja i omogućavanje pristupa humanitarnih radnika. Takođe se naglašava da je jedino rešenje krize sveobuhvatan proces koji će predvoditi sama Sirija.
– Svet ne treba da ćuti pred gnusnim delima – kazao je britanski ambasador pri UN Mark Lajal Grant.
Usvajanje rezolucije u Savetu bezbednosti je pod znakom pitanja zbog Rusije, koja smatra da je oštećena zbog načina na koji su zapadne sile interpretirale martovsku rezoluciju o Libiji. Kao jedna od stalnih članica Saveta, zajedno sa SAD, Francuskom, Velikom Britanijom i Kinom, Rusija ima pravo veta. Jedan od mogućih razloga nevoljnosti Rusije da podrži rezoluciju, piše Kriščen sajens monitor, je i to što je Francuska zauzela stav da je sirijski lider Bašar al Asad izgubio legitimitet, te mora da ode s vlasti. SAD i Velika Britanija, međutim, nisu otišle toliko daleko, te samo tvrde da postoji sve veća opasnost da on izgubi legitimitet ukoliko ne promeni kurs delovanja i ne nastavi da sprovodi političke reforme kako je predložio. Analitičari ocenjuju da je problem i to što Sirija nema organizovanu opoziciju, te se SAD i druge sile boje da bi građanski rat u Siriji imao „drugačije posledice“ od onog u Libiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.