Ubistvo bivšeg ruskog agenta Aleksandra Litvinjenka izvedeno je uz podršku Rusije, saznaje se iz izvora bliskih Vajtholu. Jedan vrhovni zvaničnik snaga bezbednosti Britanije izjavio je da postoje „veoma jasni nagoveštaji da je u pitanju bio državni čin“. Litvinjenko, koji je bio vatreni kritičar bivšeg ruskog predsednika Vladimira Putina, otrovan je u Londonu 2006.
Ubistvo bivšeg ruskog agenta Aleksandra Litvinjenka izvedeno je uz podršku Rusije, saznaje se iz izvora bliskih Vajtholu. Jedan vrhovni zvaničnik snaga bezbednosti Britanije izjavio je da postoje „veoma jasni nagoveštaji da je u pitanju bio državni čin“. Litvinjenko, koji je bio vatreni kritičar bivšeg ruskog predsednika Vladimira Putina, otrovan je u Londonu 2006. Britanski istražitelji sumnjiče bivšeg agenta KGB-a Andreja Lugovoja za Litvinjenkovo ubistvo, ali je on uvek negirao da je na bilo koj način umešan u zločin.
Kako se saznaje, FSB, ruska služba za bezbednost, imala je tokom vladavine Putina daleko veću autonomiju nego što je to bio slučaj s ostalim organizacijama ovog tipa kojima su obično bili povereni poslovi inostrane špijunaže. „Čvrsto smo uvereni da je u slučaj Litvinjenko umešana i država“, saznaje se od britanskog izvora.
Zvaničnici britanske obaveštajne službe M15 smatraju da su oni osujetili pokušaj ubistva ruskog disidenta Borisa Berezovskog prošlog leta. Britanski izvor dalje navodi da slučaj Berezovski ukazuje na „konstantnu spremnost FSB da uzme u razmatranje operacije protiv naroda na Zapadu“. Oni, takođe, tvrde da ciljanje na kritičare ruske vlade u Britaniji ostavlja ozbiljne diplomatske posledice.
Veruje se da je britanski premijer Gordon Braun pokrenuo slučaj ubistva Litvinjenka tokom prvog direktnog susreta s novim ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim na samitu G-8 koji je u toku u Japanu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.