Mračna i duhovita satira o rasizmu u Americi 1

Roman Pola Bitija “Prodana duša”, nagrađen “Man Buker” priznanjem za 2016, pojavio se nedavno u izdanju beogradske “Geopoetike”, u prevodu s engleskog Lusi Stivens.

Rođen u Dikensu na južnoj periferiji Los Anđelesa, narator “Prodane duše” provodi svoje detinjstvo kao subjekt očevih psiholoških studija rase. Rečeno mu je da će očev rad biti krunisan studijom koja će rešiti njihove finansijske probleme. Ali kada mu ubiju oca, saznaje da ni beležaka, a kamoli studije, nikad nije ni bilo. Nešto siće za sahranu bilo je sve što je iza oca ostalo.

Povrh toga, Dikens je izbrisan sa mape da ne bi više sramotio Kaliforniju. Očajan zbog toga, narator se odlučuje na radikalne, nečuvene poteze da bi ispravio nepravdu: vraća ropstvo i segregira lokalnu srednju školu, što ga dovodi pred “Vrhovni sud”. Napisana prepoznatljivim, apsurdističkim stilom, “Prodana duša” je izvrsno delo i izuzetna kritika našeg vremena; mračna i duhovita satira o rasizmu u Americi koja istovremeno izaziva smeh i upućuje na duboko promišljanje. „… “Urlik” na nedodirljivost rasnih debata u Americi… žestoka, duhovita i duboka knjiga… Biti igra sa velikim ulogom… i pobeđuje.

Njegova izvrsna, predivna i neobično dirljiva knjiga baca senku na sve predstave “ispravnosti” i nudi komičku mudrost, spram koje one uzvišene tirade… postaju samo prazno moralisanje… Svaka predivna stranica Bitijeve sulude, veličanstvene, dopadljive knjige nabijena je sadržajem“, zabeležio je, između ostalog, Simon Šama u “Fajnanšal tajmsu”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari