Britanski premijer Gordon Braun predočio je juče javnosti plan za spas posustalog svetskog finansijskog sistema u godišnjem govoru posvećenom spoljnoj politici.
Braun je istakao neophodnost usaglašene globalne akcije koja bi bila pokrenuta u cilju dokapitalizacije banaka i smanjenja kamatnih stopa za vlasnike kuća i kompanija, unapređenja međunarodne koordinacije u pogledu fiskalne i monetarne politike, osmišljavanja novog spasilačkog plana za Međunarodni monetarni fond (MMF), postizanja novog trgovinskog sporazuma i veće transparentnosti.
U obraćanju učesnicima banketa u Londonu koji se organizuje svake godine britanski premijer je uporedio predstojeći svetski samit u Vašingtonu s „Bretonom Vudsom“, što predstavlja aluziju na mesto gde su 1944. postignuti sporazumi o definisanju principa na kojima od tada funkcionišu međunarodne finansije. Istu metaforu nedavno je upotrebio i francuski lider Nikola Sarkozi.
Braun se takođe založio za razvoj „multilateralizma koji je praktičan i progresivan u isti mah“. Prema njegovim rečima, potrebno je izvršiti reforme MMF, uključujući nadgledanje ekonomija svih država, sistem ranog upozoravanja i mehanizam sprečavanja krize na svetskom nivou. „Budući da se svetski finansijski sistem kreće kroz noćneizvesnosti u pravcu nove zore, moramo koristiti snagu multilateralizma da bismo usvojili novi, odlučan i sistemski pristup koji će voditi ka snaženju globalne ekonomije“.
Britanski premijer je ocenio da se države moraju ponašati kao internacionalisti, a ne protekcionisti, biti intervencionisti, a ne neutralne, imati široke vidike i ne smeju dozvoliti da ih pojedini događaji iznenade. Braun je dosta pažnje posvetio i ekonomskoj situaciji u Britaniji, naglasiviši da će vlada pomoći siromašnim porodicama da prevaziđu goruće probleme, što će možda biti ostvareno i davanjem poreskih olakšica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.