Očekujem da će Ratku Mladiću biti potvrđena doživotna kazna zatvora, a bilo bi dobro da bude osuđen i za genocid u drugim bosanskim opštinama, ističe za Danas Munira Subašić, predsednica Udruženja „Majke Srebrenice i Žepe“.
Povodom najave da će Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu izreći pravosnažnu presudu nekadašnjem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću 8. juna ove godine, Subašić navodi da žrtve od suda očekuju bar minimum, a to je potvrđivanje prvostepene presude.
Podsetimo, Haški tribunal je 22. novembra 2017. godine nepravosnažno osudio Mladića na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Hrvata i Muslimana širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95. Međutim, oslobodio ga je krivice za genocid u još pet bosanskih opština.
– Šta je Mladić učinio, šta je uradio nama majkama… Mi i dalje živimo u bolu. Pravde nema, ali je važno da dobije doživotnu kaznu da bi drugi znali da se ne isplati biti zločinac – naglašava Subašić za naš list. Kako dodaje, presuda Mladiću može da doprinese da mladi, pogotovo u Srbiji, shvate šta se dešavalo u ratu i da prestanu da žive u mržnji.
Na pitanje Danasa da li žrtve mogu da dobiju bilo kakvu satisfakciju ukoliko Mladiću bude potvrđena prvostepena presuda, Goran Miletić, direktor Civil Rights Defendersa za Evropu, ističe da, imajući u vidu vladajuće narative u Srbiji i na Balkanu, žrtve gotovo nikada nisu u centru pažnje, a morale bi da budu.
– Javnost je uglavnom fokusirana na počinioce, a to je bilo i u ovom slučaju. Iako je pravda za žrtve u Mladićevom slučaju teško dostižna, ova presuda (ako bude potvrđena) biće korak u tom pravcu. Međutim, moramo dati prostora žrtvama i suočiti se sa svim ratnim zločinima, a to je najbolje učiniti na regionalnom nivou, u okviru inicijativa kao što je REKOM – ukazuje Miletić za Danas.
Inače, Mladićeva odbrana je u žalbenom procesu tražila da on bude oslobođen ili da mu se ponovo sudi, dok je tužilaštvo zahtevalo da bude proglašen krivim i za genocid u pet opština u BiH. Okončanje haškog procesa Mladiću, podseća agencija Beta, već je nekoliko puta odlagano zbog pandemije korona virusa i operacije kojoj je bio podvrgnut u martu prošle godine. Prvu optužnicu protiv generala VRS Haški tribunal je podigao u novembru 1995. godine. On je u bekstvu bio do kraja maja 2011. godine kada su ga u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije i izručile u Hag.
Ko čini Žalbeno veće
Na čelu Žalbenog veća suda u Hagu koje će doneti pravosnažnu presudu Mladiću predsedava sudija Priska Matimba Nijambe iz Zambije, a članovi su sudije Mustafa el Baža, Aminata Engum iz Gambije, Elizabet Ibanda-Nahamija iz Ugande i Sejmor Penton sa Jamajke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.