Pripadnici Sektora za vanredne situacije sa Specijalističkim timovima sa spasavanje i rad na vodi evakuisali su 85 osoba iz objekata koji su poplavljeni izlivanjem bujičnih potoka, saopštio je MUP.
Prema navodima MUP-a, evakuisano je 32 osobe iz Doljevca, dve iz Leskovca, šest osoba iz Bojnika, osam iz Bujanovca, četiri iz Zlatokopa kod Vranja, tri iz Pirota, 28 iz Bele Palanke i po jednu iz Dimitrovgrada i iz Donje Trnave kod Niša.
Usled obilnih kišnih padavina, izlivanja bujičnih vodotokova i problema u vodosnabdevanju, proglašena je vanredna situacija u 12 lokalnih samouprava: na teritoriji gradova Niša i Leskovca, na celoj teritoriji opština Žitorađa, Doljevac, Dimitrovgrad, Vlasotince, Medveđa, Vladičin i Gadžin Han, Kuršumlija, i zbog obilnih snežnih padavina, na delu opštine Prijepolje (za šest mesnih zajednica).
„Na teritoriji Nišavskog upravnog okruga situacija je stabilna. Svi vodotokovi drugog reda su se vratili u svoja korita dok u slivu Južne Morave i dalje ima plavljenja poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Niša, Aleksinca i Ražnja. Pripadnici Vatrogasno-spasilačkog bataljona iz Niša tokom dana vršili su crpljenje vode iz domaćinstava u Doljevcu“, navodi MUP u saopštenju.
Na teritoriji Pčinjskog Upravnog okruga tokom popodneva pripadnici Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi u mestu Zlatokop izvršili su evakuaciju domaćih životinja i poplavljenih domaćinstava. Pripadnici Vatrogasno-spasilačkog bataljona iz Vranja su i dalje na terenu.
U Topličkom upravnom okrugu, tokom popodneva pripadnici VSJ Prokuplje vršili su 11 crpljenja vode na teritoriji opština Žitorađe i u reonu sela Badnjevac i to u selima Držanovac, Badnjevac, Jasenice i Donje Crnatovo.
Na teritoriji Jablaničkog upravnog okruga Leskovac situacija je stabilna, a pripadnici VSJ Leskovac su tokom dana vršili osam crpljenja vode na teritoriji grada Leskovca.
U Pirotskom upravnom okrugu pripadnici Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi iz Pirota izvršili su evakuaciju 20 osoba, od toga jedne trudnice, kao i nekoliko grla sitne stoke iz poplavljenog područja na ušću Morkanjske i reke Nišave. Stanje na ostaloj teritoriji Pirotskog upravnog okruga je stabilno, a vodotoci su u opadanju.
Pripadnici Vatrogasno-spasilačkog bataljona Vranje na teritoriji Pčinjskog Upravnog okruga tokom popodneva vršili su crljenje vode iz poplavljenih domaćinstava u mestima Banjska, Kupinince i Zlatokop. Takođe, pripadnici VSB Vranje evakuisali su četiri osobe u mestu Zlatokop. Trenutno su angažovani na crpljenju vode iz podrumskih prostorija na teritoriji Vranja, u mestu Zlatokop i gradskoj opštini Vranjska Banja.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, tokom popodneva pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Prokuplje vršili su četiri crpljenja vode na teritoriji opština Žitorađe i u reonu sela Badnjevac. U toku je crpljenje vode na u selima Držanovac i Badnjevac, nedaleko od Žitorađe.
Na teritoriji Jablaničkog upravnog okruga Leskovac situacija je stabilna, a pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Leskovac nastaviće obilazak terena.
Poplavljeno desetak kuća u Gornjem Guberevcu
Desetak kuća pored rasteretnog Tulovskog kanala u Gornjem Guberevcu je poplavljeno, a meštani kažu da se izlila Tulovska reka, koja protiče u blizini, i da je voda samo pojurila u seoska dvorišta.
Istovremeno Tulovski kanal, na nekoliko stotina metara od ovih kuća, koji je trebalo da bude završen u julu prošle godine i da trajno reši problem poplava, skoro da i nema vode u koritu, a nije ni završen.
Meštani su rekli da je problem napravila Tulovska reka, jer korito nije očišćeno kako treba.
“Više puta sam molila da očiste korito, ali su rekli da nema novca i evo šta se desilo”, priča očajna Slavica Kostić, dok stoji u dvorištu punom vode.
Voda je i u podrumu, a reka koja se izlila i u susedna dvorišta i kuće njoj je udavila i psa u kućici u dvorištu.
Savica Kostić kaže da je Tulovski kanal pravljen da bi primio vodu koja se izlije i sprečio plavljenje, ali nije urađen kako treba.
“Zbog toga je voda iz Tulovske reke došla direktno, kao mlaz. Molila sam ih prošle godine da pročiste reku makar od mosta do mosta. Išla sam u opštinu i nisu mi dali da odem do gradonačelnika, a dečko koji me je primio rekao je da će da vide kako će to da reše“, kaže Slavica.
Nako toga su joj u Guberevcu rekli da nemaju novca da reše problem sa izlivanjem reke.
Kaže nam da su njeni rođaci, koji su došli da je obiđu, zvali nadležne u Leskovcu, ali niko nije došao da joj pomogne, a poplavljen joj je i bunar u dvorištu iz koga pije vodu.
Prošle godine je izdvojeno 50 miliona dinara za završetak rasteretnog kanala, grad Leskovac je iz budžeta platio 30, a Preduzeće ”Srbija vode” 20 miliona dinara.
Radovi su počeli u decembru 2019, a trebalo je da budu završeni u julu prošle godine. Kanal koji je trebalo da bude spas za više sela i oko 5.000 hektara plodnih oranica još nije završen, pa Tulovska reka i dalje plavi kuće i njive.
Proglašena vanredna situacija u Pirotu, Dimitrovgradu i Beloj Palanci, evakuisani meštani Crvene Reke i dela naselja Murica u Beloj Palanci
U Pirotskom okrugu u tri od četiri lokalne samouprave uvedena je vanredna situacija odbrane od poplava.
Gradski Štab za vanredne situacije u Pirotu proglasio je vanrednu situaciju odbrane od poplava u cilju otklanjanja posledica i nove moguće opasnosti od izlivanja vodotokova.
Prema rečima komandanta Štaba i gradonaćelnika Pirota Vladana Vasića, tokom jučerašnjeg dana i noći zabeleženo je 80 intervencija na više od 20 kritićnih lokacija.
“Intervenisali smo u naseljima Rogoz, Kavak, selima Poljska Ržana, Rsovci, Topli Do, Staničenje, Rudinje“, rekao je Vasić i dodao da je Gradski štab formirao Komisiju za utvrđivanje šteta od poplava.
Dodao je da je u otklananje posledica poplava bila angažovana mehanizacija i radnici Vodovoda, Komunalca, privatnih preduzeća, volonteri i da Gradska uprava ima dobru koordinaciju sa Srbija vode.
“Meštanima pomažu ekipe Vodovoda sa mehanizacijom i pumpama i pet ekipa Vodovoda radi i danas na izvlačenju vode. Poplavljeno je nekoliko desetina dvorišta, podruma i prizemnih kuća. Vodosnabdevanje u gradu je uredno kao i snabdevanje strujom”, rekao je Vasić i dodao da su se javljali mnogi gradjani iz Srbije i inostranstva koji nude pomoć.
Direktor JP Vodovod i kanalizacija: Vodosnabdevanje u Pirotu uredno
Direktor JP “Vodovod i kanalizacija“ u Pirotu Zoran Nikolić potvrdio je danas agenciji Beta da je vodosnabdevanje u tom gradu uredno.
Kako je rekao, rekonstrukcijom Crpne stanice Berilovac sprečeno je zamućenje pijaće vode u gradu, posebno u delu grada zvanom “Tijabara“.
Ta stanica, projektovana je za zamućenje od 20 ntu jedinica, a u ponedeljak je zamućenje bilo čak 70 ntu jedinica.
Crpna stanica u Berilovcu smanjila je zamućenje vode 150 puta a da nije te stanice, voda u Tijabari ne bi bila za piće.
„Probleme sa vodosnabdevanjem, odnosno zamućenjem vode imaju sela Petrovac i Blato. Ugroženo je i izvorište Klok u selu Krupac“, kazao je Nikolić.
Uzorkovanje vode u Petrovcu nije bilo moguće zbog nepristupačnosti terena, a znaće se i koliko je zamućenje u Blatu i Krupcu.
U ponedeljak su ekipe Vodovoda imale više od 50 intervencija.
Sa radnicima i mehanizacijom, to javno preduzeće pomagalo je stanovnike naselja Rogoz i Prisjan, kao i meštane u selima Poljska Ržana, Mali Jovanovac i drugim gde je to bilo neophodno.
„Intervencije se nastavljaju i danas“, rekao je Nikolić.
Naglo povećanje novoa Nišave
Prema rečima predsednika Opštine Gorana Miljkovića, noćas je došlo do naglog povećanja nivoa Nišave, na pojedinim mestima i do tri metra.
Voda je ugrozila i 40 kuća u Romskom naselju Murica u Beloj Palanci. Ljudi su evakuisani.
Uz pomoć države nastojaće da narednih dana za evakuisano stanovništvo obezbede adekvatan smeštaj. Žrtava nema, a narednih dana procenjivaće se pričinjena šteta.
U opštini Didmitrovgrad još juče je uvedena vanredna situacija. Najkiritičnije je bilo u Starom Tigrovom naselju gde je Nišava probila bedem i prekinula kanalizacionu i elektro mrežu i u naseljima Željuša i Beleš.
Poplavljena je i industrijska zona. Zbog vode koja je ugrožavala trafo stanicu meštani su jedno vreme bili bez struje.
Ta mesta danas su posetili predsednik opštine Vladica Dimitrov i načelnica Pirotskog upravnog okruga Dragana Tončić. Dimitrov istiće da je dobro što nivo vode opada.
Navodi da su juče odmah dobili i pomoć od JP Srbijavode čija će mehanizacija raditi na saniranju bedema.
Sva domaćinstva u Dimitrovgradu su osigurana kod Dunav osiguranja. Veštaci te kompanije obilaziće poplavljena domaćinstva i procenjivati štetu, kaže Dimitrov.
Voda iz kuća i sa ulica i sokaka u Babušnici se polako povlači. Predstavnici opštine tokom današnjeg dana obišli su ugrožene meštane kojima su obilne padavine napravile štetu u kućama i pomoćnim objektima.
Prema rečima predsednice opštine Babušnica Ivane Stojičić, u selu Gorčinci potopljena je jedna kuća iz koje je evakuisana jedna osoba, a oko 50 kuća na području opštine je poplavljeno.
Tokom jučerašnjeg dana, u prekidu je bio magistralni put Pirot – Leskovac, kod Ljuberadje.
Oštećen je deo ovog puta i regionalnog vodovoda Ljuberadja – Niš. U selu Draginac, oštećen je most.
U prekidu su bili i putni pravci ka selima Jasenov Del, Vuči Del, Rakita i Berin Izvor.
Šteta će biti procenjena narednih dana, kaže predsednica Stojičić i dodaje da je lokalna samouprava u stalnom kontaktu sa JP Putevi Srbije, kako bi se sanirala oštećenja na putevima i informisali gradjani o stanju na putevima.
Tokom jutarnjih časova evakuisano je osam osoba na teritoriji Bele Palanke.
Pripadnici VSB Pirot sa Specijalističkim timom za spasavanje i rad na vodi su na terenu i prate stanje na teritoriji opštine Bele Palanke.
Stanje na ostaloj teritoriji Pirotskog upravnog okruga je stabilno, a vodotoci su u opadanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.