MUP: Hitno postupanje u slučajevima nestale dece 1Foto: Logo

Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković izjavila je danas da pripadnici policije postupaju odmah i hitno u svim slučajevima nestanka dece, navodi se u saopštenju.

Međutim, važno je praviti razliku između bežanja od kuće zbog neslaganja sa roditeljima, starateljima, zbog loših ocena, ljubavi, bežanja iz socijalnih ustanova i krivičnog dela otmice. U javnosti se često na pogrešan način to interpretira i tako stvara potpuno lažna slika, pa često imamo naslove kako je nestalo više stotina dece“ rekla je Popović Ivković.

Kako je pojasnila, ako govorimo o potencijalnom krivičnom delu, policija u saradnji sa tužilaštvom, odmah preduzima sve hitne mere koje joj stoje na raspolaganju.

Često uz saglasnost roditelja ili staratelja objavljujemo fotografiju nestalog deteta i koristimo sva raspoloživa sredstva javnog informisanja, kao i socijalnih mreža. Mi imamo, takoreći, naš „Amber Alert“. Važno je napomenuti da su u Srbiji otmice dece veoma, veoma retke, ali se svi slučajevi sa posebnom pažnjom procenjuju, kako bi se utvrdio neposredni rizik“ istakla je Popović Ivković.

Ona je dodala i da je „Amber Alert“ neprofitna organizacija koja okuplja oko 20 evropskih zemalja.

Članice Evropske unije, tačnije Slovenija, Austrija, Hrvatska i Mađarska nisu u toj organizaciji, kao ni 70 odsto zemalja u svetu. MUP Srbije naravno razmatra mogućnost uvođenja „Amber Alert sistema“, rukovodeći se, pre svega, našim zakonodavstvom i vodeći računa o zaštiti ličnosti i privatnosti. Taj sistem podrazumeva da građani budu dodatna pomoć policiji u pronalaženju otetog maloletnog lica. Mi to već činimo, kao što rekoh, u situacijama kada procenimo da je to neophodno. Uz saglasnost roditelja ili staratelja objavljuje se fotografija maloletne osobe i svi detalji koji bi pomogli u efikasnom pronalaženju deteta“ rekla je Popović Ivković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari