MUP: Naredba o predaji oružja zasnovana na zakonu i u skladu sa Ustavom 1Ilustracija Foto: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) odbacilo je danas kao „pravno i činjenično neutemeljene“ navode kojima se dovodi u pitanje zakonitost i ustavnost naredbe resornog ministra Bratislava Gašića o predaji neregistrovanog oružja i municije.

Iz MUP-a su ocenili da su takvi navodi „lišeni svakog osećaja za prepoznavanje javnog interesa u aktuelnom trenutku“.

„Zakonom o oružju i municiji propisano je da ‘ministar može kada to zahtevaju razlozi očuvanja bezbednosti građana i javnog reda i mira, periodično, raspisati legalizaciju oružja i municije’. Na osnovu citiranih zakonskih odredbi, potpuno je očigledno da je naredba ministra unutrašnjih poslova zasnovana na zakonu i u skladu sa Ustavom“, stoji u saopštenju.

Navodi se da je u konkretnom slučaju, „u skladu sa svojim izvornim ovlašćenjem iz zakona“ ministar doneo naredbu kojom je raspisao legalizaciju, odnosno predaju neregistrovanog oružja, dok je tačkom 2. te naredbe „interpretirana odredba Zakona o oružju i municiji, u kojoj je pored ostalog propisano da vlasnici koji predaju oružje i municiju za vreme trajanja legalizacije ne mogu biti prekršajno niti krivično gonjeni za nelegalno nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije“.

„Na ovaj način, donošenjem naredbe, ministar unutrašnjih poslova nije odredio nadležnosti Ministarstva ili tuđe nadležnosti, niti je fizičkim i pravnim licima ustanovio prava i obaveze koje nisu već ustanovljene zakonom, već je raspisao legalizaciju, odnosno predaju oružja i municije i odredio rok u kojem se to može učiniti“, saopštio je MUP.

Dodaje se da odredbe člana 3. i člana 46. Zakona o oružju i municiji predstavljaju „neraskidivu materijalno-pravnu celinu i moraju se prilikom analize pravnog instituta ‘legalizacije’ u smislu Zakona o oružju i municiji tumačiti na taj način“.

„Primenom bilo kog metoda tumačenja pravne norme (logičkim, jezičkim, sistemskim, istorijskim, ciljnim ili bilo kojim drugim) potpuno je izvesno da je zakonodavac, korišćenjem veznika ‘ili’, dao mogućnost i ovlašćenje nadležnom autoritetu, u ovom slučaju ministru nadležnom za unutrašnje poslove, da izabere jednu, drugu ili obe mogućnosti prilikom donošenja naredbe“, piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari