Ministarstvo unutrašnjih poslova ponovo je optužilo Beogradski centar za bezbednosnu politiku za širenje negativne kampanje protiv MUP, a njihova istraživanja je nazvalo zlonamernim i tendencioznim.
„Hiljadu puta izgovorena laž nikada neće postati istina. Koliko god da Beogradski centar za bezbednosnu politiku smatra da će se to ipak desiti, i da će svojim tendencioznim i neistinitim navodima na razne teme uspeti u svojoj negativnoj, selektivnoj i očigledno vrlo usmerenoj kampanji, poručujem im da se to neće dogoditi. Pozivam BCBP da javno odgovori na pitanje zašto konstantno potencira negativnu kampanju protiv Ministarstva unutrašnjih poslova i za čije interese radi?”, navodi Dunja Reljić u zvaničnom saopštenju MUP.
Ona je naglasila da je njihova tvrdnja o navodnoj lošoj praksi prilikom javnih nabavki u MUP-u, laž.
“Pošto oni nastavljaju sa lažnim tvrdnjama da je MUP sproveo „nesvrsishodnu nabavku velike količine originalnih tonera“, podsetiću ih, opet, da javna nabavka tonera, koja je sprovedena ove godine putem otvorenog postupka, predstavlja samo okvirni sporazum za naredne tri godine, koji nikako ne predstavlja obavezu MUP-a da kupi toliko tonera, već samo mogućnost da se zaključi ugovor u količinama koje su neophodne. Imajući u vidu da je Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovelo racionalizaciju štampanja zamenom više običnih štampača jednim multifunkcionalnim, okvirni sporazum o nabavci tonera neće biti realizovan više od 40 odsto. Tačnije, biće potrošeno više nego duplo manje novca nego što je to predviđeno okvirnim ugovorom”.
Na tvrdnje BCBP da je navodnim gubitkom od milion evra moglo biti nabavljeno 100 patrolnih vozila, vatrogasna vozila i uniforme odgovara da je MUP nabavio sedam puta više patrolnih vozila, uniforme za pripadnike SAJ-a, granične policije, interventnih jedinica policije, Žandarmerije.
Povodom 48 javnih nabavki MUP koje je Republička komisija za zaštitu prava poništila ili prekinula u poslednje četiri godine, naglašava da se najveći broj odnosi na delimično poništenje, kojim se vraća postupak u fazu stručne ocene naručioca. Podseća da MUP, kao jedno od najvećih budžetskih korisnika, godišnje sprovede između 400-500 postupaka nabavki. “Tih 48 predmeta u poslednje četiri godine predstavljaju minimalan broj, zanemarljiv. Broj delimično poništenih i poništenih postupaka u celosti je ispod republičkog proseka”.
Reljić se osvrnula i na metodologiju njihovog istraživanja, tvrdeći da su stavove članova policijskih sindikata predstavili kao stavove policije u celosti. “Nije mi jasno zašto smatraju da će njihovo paušalno istraživanje o radu MUP-a nadvladati poverenje građana u policiju koje iz godine u godinu raste ili, recimo, mišljenje većine policajaca o njihovom materijalnom položaju, koji je nedvosmisleno poboljšan. Neka samo Beogradski centar za bezbednosnu politiku ne brine za MUP. Ministarstvo unutrašnjih poslova sve radi po zakonu, istraživanja po pravilima, a u javnost iznosi samo proverene informacije i činjenice. To je naša dužnost prema građanima Srbije”.
Istraživanja BCBP odnosilo se na lošu praksu u zakonodavstvu, a u veti sa poslovima nespojivim sa policijskom profesijom, kao i nesvrsishodnim javnim nabavkama koje nanose materijalnu štetu, pa samim tim ruše i bezbednost građana.
MUP nastavlja sa neodazivanjem na pozive BCBP na javni razgovor o istraživanjima koja ukazuju na osetljive probleme u policiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.