Mustafa: Leši je naš heroj i neće ga Vulin poništiti 1

Najnovija, treća zabrana izgradnje Spomen kompleksa Ridvanu Ćazimiju „komandantu Lešiju“, pripadniku Oslobodilačke vojske za Bujanovac, Preševo i Medveđu (OVPMB), koji je stradao u sukobu sa državnim snagama bezbednosti u aprilu 2001. godine, za albansku političku javnost i novinare na jugu Srbije je „diskriminatorski potez vlasti u Beogradu“.

– Komandant Leši je heroj naše novije istorije, čovek koji je žrtvovao svoj život za boljitak svoga naroda. Otuda najnovija zabrana predstavlja još jednu u nizu epizoda kojima se iz Beograda Albancima na jugu Srbije šalju poruke da smo državni neprijatelji. Za razliku od političara i ministara koji kao da sa nekom namerom svojim reakcijama unose nemir među građane Bujanovca, Preševa i Medveđe, ovde se mirno živi i sve više se poštuju različiti nacionalni identiteti – kaže za Danas predsednik Nacionalnog saveta Albanaca (NSA) Ragmi Mustafa.

Naš sagovornik navodi da su „ljudi na jugu Srbije, Albanci, Srbi i Romi otvoreni u svojoj toleranciji , i nisu deo retorike pojedinih ministara koji raspiruju međuetničku mržnju svojim rasističkim, pa ako mogu reći i fašističkim stavovima, zato što policija ni u jednoj državi sem u Srbiji ne odlučuje koji je objekat legalan, a koji ne i to spada u sektor drugih nadležnih organa“.

– Ukoliko ministar policije Aleksandar Vulin odlučuje koji je objekat legalan, a koji nije, onda sve navodi na to da je Srbija postala policijska država u kojoj ministar policije ima glavnu reč – kaže Mustafa.

Za Skendera Destanija, člana Partije za demokratsko delovanje (PDD) iz Preševa, posle smene direktora Doma zdravlja Dritona Salihua, ovo je još jedan „loš primer odnosa vlasti u Beogradu prema Albancima na jugu Srbije“.

– Ovde je reč o sili, a zna se da sila boga ne moli, mada je to vrlo loš signal ljudima koji ovde žive u ekonomskoj oskudici i siromaštvu. To može samo da proizvede efekat dalje radikalizacije situacije u regionu. Ministar Vulin je do sada u više navrata bio ta perjanica koja ne znam u čije ime osuđuje svaki potez ili inicijativu Albanaca, pa u ovom slučaju i oko spomenika komandantu OVPMB. Ja mislim da sećanje ne treba poništavati, isto kao što treba graditi pre svega ekonomske i multietničke odnose u ovom osetljivom regionu – navodi za naš list Destani, dugogodišnji pedijatar u lokalnom Domu zdravlja i politički funkcioner.

Urednik portala Bujanovačke, novinar Nikola Lazić podseća da od 2001. godine kada je ubijen Ridvan Ćazimi na ulazu u Veliki Trnovac postoji spomen obeležje, kao i spomen soba u kojoj se nalaze lični predmeti ovog pripadnika OVPMB.

– Nerazumno potpuno vlast i ne znajući šta će se i da li će se graditi reaguje zabranom izgradnje i tako pokazuje svu svoju netolerantnost za bilo kakav legalni proces zabrane. Ćazimi je bio čovek koji je pregovarao kao pripadnik OVPMB sa organima države Srbije o uspostavljanu mira, a želim da podsetim da su svi pripadnici OVPMB bili amnestirani od tadašnje vlade SRJ – kaže Lazić i podseća da nikome, pa ni predsedniku Aleksandru Vučiću koji je imao nekoliko verbalnih sukoba nije smetalo to što je politički komesar OVPMB preminuli Jonuz Musliju bio u nekoliko mandata predsednik lokalnog parlamenta i potpredsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za tri opštine na jugu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari