Vesti o ratnim previranjima u Evropi opet su zauzele centralne pozicije naslovnica jugoslovenske štampe. I dok je Pravda pisala o poplavama u Kini, Vreme je čitaoce upoznalo sa ispovestima srpskih oficira koji su pobegli iz neprijateljskih logora.
Pravda prenosi vest iz Sarajeva, u odeljku Pisma sa Miljacke, da postoji Muzej grada Sarajeva, ali da takođe u tu ustanovu za šest godina nije ušao nijedan posetilac.
Reporter Pravde krenuo je u potragu za ovim muzejem, za koga je, kako se u tekstu navodi, retko ko čuo.
“Možete slobodno ići kroz celo Sarajevo, od čoveka do čoveka, pa ih pitati da li oni što znaju o ovoj neobičnoj ustanovi. Verujte, niko neće znati da takav gradski muzej postoji”, izveštava novinar koji već šest godina živi u tom gradu i svakodnevno prokrstari, kako kaže, “po novinarskim poslom” celo Sarajevo.
Ljubitelji fudbala, su baš kao i ovih, i tih dana nestrpljivo očekivali svaki gol i dok sada mogu uživo pratiti svaku utakmicu, pre osamdeset godina se do najnovijih rezultata dolazilo putem dnevne štampe.
Ko će biti svetski fudbalski prvak, pitanje je kojim se bavila Pravda. Da li će najviša stepenica na pobedničkom postolju pripasti Italijanima ili pak Mađarima, ko ima veće šanse i kakve su karakteristike igre oba tima, pitanja su na koja je ovaj list pokušao da odgovori.
Pravda se usudila i da prognozira ko će biti pobednik sledećim rečima : “Oba tima raspolažu prekaljanim borcima. Dakle dva potpuno ravnopravna suparnika. Ipak, Madžari imaju jedno preimućstvo. To je njihovo veliko oduševljenje ulaskom u finalnu igru.”
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Jugoslovenski list Vreme donosi zanimljivu reporatažu i to o najmanje poznatom ali i najneobičnijem udruženju u Evropi. Reč je o Klubu jedanaestorice zarobljenika, bivših srpskih oficira koji su uspeli da pobegnu iz neprijateljskih logora.
Kojim su se lukavstvima ova jedanaestorica oficira poslužila, da li im je faktor sreće pomogao? Kako su izvršili ove smele i originalne poteze? Na ova pitanja odgovarali su novinarima Vremena upravo oni, članovi Udruženja ratnika begunaca iz ropstava.
Većina njih bila je zarobljena u austrijskom logoru Gredig, bežali su na razne načine, nekoliko bekstava završeno je tragično, ali ovi momci su se u razgovoru prisetili i tih koji nisu uspeli da se dokopaju slobode.
Nikola Stanojević, jedan od uspešnih begunaca, ispričao je svoju dogodovštinu novinarima Vremena.
“Svake nedelje je u logoru bila priređivana pozorišna predstava. Ljudima koji su mislili samo na bekstvo, izgledalo je da bi se najlakše mogli iskrasti za vreme ove komedije. Da osiguraju logor od požara za vreme predstave dolazila su uvek dva vatrogasca sa Minimaks aparatima na ledjima. Maskiraćemo se kao vatrogasci – pao je prvi predlog.”
Uhapšeni slikari i industrijalci pravili su imitacije vatrogasnih aparata, prepravljali odeću, smišljali detalje bekstva i nakon par nedelje dvojica zarobljenika uspela su da se izvuku. Stanojević u prisećanju kaže “bila je to organizovana zavera”, a u zatvoru su greškom završila dva prava vatrogasca.
Ekskluzivni izveštaj Vremena, u ovom broju, stiže sa Himalaja. Nemački naučnici krenuli su u pohod na Nanga Parbat planinu u Havajskom masivu, visoku 8.125 metara. Devet nemačkih naučnika, mahom lekara, uputilo se sredinom aprila na ovu ekspediciju, ali tek od danas kreću iz podnožlja planine. Kao nosači tereta, a poneli su preko 150 paketa raznih potrebština, angažovane su životinje i ljudi sa Himalaja i to ne bilo ko, već pripadnici plemena Serpasa koji su vekovima, prema pisanju Vremena, čuveni po svojoj istrajnosti, vernosti i snazi.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.