Muzej u Prijepolju biće 12. i 13. septembra domaćin jedne izuzetno značajne kulturne manifestacije. Privode se kraju i poslednje pripreme kako bi ovaj grad što spremnije dočekao „Dane evropske baštine“, kada će se pod istim krovom Muzeja naći na jednom mestu izložbeni eksponati Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu (Bosanskoherčegovački ćilimi), Narodnog muzeja Crne Crne Gore sa Cetinja (Savremeno crnogorsko slikarstvo od figuracije do znaka) i Muzeja Republike Srpske iz Banja Luke (Nakit kroz vekove).
Učesnici ove manifestacije biće i predstavnici Saveta Evrope i Evropske komisije.
– Želja nam je da ovim povodom kulturnim poslenicima, visokim gostima i zvanicama pokažemo naše bogato kulturno i istorijsko nasleđe, u prvom redu manastir Mileševu iz 13. veka, Veliku džamiju, Katoličku crkvu, antifašistički spomenik „4. decembar“ koji po svom značaju pripada evropskom kulturnom nasleđu i modernom svetu kao i lokalitet islamskog spomenika Jusovića kula u Osoju, ističe Slavoljub Pušica, direktor Muzeja u Prijepolju. – Očekujemo, dodao je Pušica, da naš ministar kulture Nebojša Bradić i njegove kolege iz okruženja svojim prisustvom na ovoj manifestaciji daju punu podršku i potporu ideji uključivanja zapadnog Balkana u kulturnu baštinu Evrope i sveta.
– Prioritet kulturne politike Republike Srbije je unapređenje kulturnih veza i saradnje sa, pre svega, susednim zemljama u regionu, ali i sa Evropom i svetom, rekao je ministar kulture Nebojša Bradić prilikom poslednje posete prijepoljskom Muzeju. -Budućnost kulturne saradnje upravo leži u prekograničnoj saradnji, koja se ostvaruje kroz programe kao što su Kultura 2007-2013, program Prekogranične saradnje Evropske komisije, zatim programi Saveta Evrope kao i aktivnosti Saveta ministara kulture jugoistočne Evrope.
Adnan Busuladžić,v.d. direktora Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, u izjavi za medije, izrazio je nadu da će predstojeći „Dani evropske baštine“ u Prijepolju pomoći podizanju novih mostova dijaloga između suseda: – Odlučili smo da pokažemo ne mali deo zbirke ćilima, serdžada i makata, koji se čuvaju u fundusu našeg odeljenja za etnologiju. To je blisko stanovništvu obe zemlje. Dugogodišnji život u istoj državi kao i međusobni kulturni uticaji, mnogobrojne dodirne tačke očitavaju se i u ovoj vrsti tekstilnog pokućanstva koje ćemo uskoro predstaviti u gradskom Muzeju u Prijepolju.
– Nadam se da će dragocen i tako potreban susret u Prijepolju pokazati kuda su nas odvele seobe, raskrsnice, razdvajanja, nerazumevanja. Naša izložba spaja prostor, vreme, ljude i običaje. U njoj prepoznajemo zajednički rukopis naše prošlosti. Ta prošlost je i antička, i vizantijska i evropska, kaže Nada Puvačić, direktorica Muzeja Republike Srpske iz Banja Luke i najavljuje svoj boravak u Prijepolju tokom septembarskih „Dana evropske baštine“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.