Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je uputila još snažnije apele na proizvođače vakcina da obezbede cepiva protiv kovida 19 za siromašne zemlje preko njenog Kovaks programa dok je jedan savetnik SZO rekao da početak vakcinacije do februara zavisi od uspeha u snabdevanju dozama.
Kovaks pod pokroviteljstvom SZO, Globalna alijansa za vakcine (GAVI) i Koalicija za inovacije priprema za epidemiju su sakupili do sada šest milijardi dolara i naručili dve milijarde doza vakcina protiv kovida 19 uz mogućnost da naruče još jednu milijardu, izvestio je Rojters.
Pošto Kina, SAD, Izrael i slične države dominiraju kada su u pitanju prve isporuke, SZO strahuje da bi zbog oskudnih preostalih zaliha vakcina 92 zemlje s niskim i nižim prihodima mogle da ostanu na cedilu kada je reč o vakcinaciji njihovih medicinskih radnika tokom prve runde imunizacije u okviru Kovaks programa.
„Očekujemo i snažno verujemo da bi trebalo da budemo u mogućnosti da u ovim zemljama počnemo vakcinaciju u februaru“, rekao je u ponedeljak na konferenciji za novinare viši savetnik u SZO Brus Ajlvord.
On je, međutim, ukazao da to ne mogu da urade sami.
„Zahtevamo da proizvođači vakcina sarađuju na tome da im prioritet budu isporuke Kovaksu.“
Kako se navodi, vakcinacija protiv kovida 19 je počela u više od 40 zemalja u kojima se daje sve više doza, i to cepivima Fajzera, Bionteka, Moderne i Astra Zeneke, kao i onim proizvedenim u Rusiji i Kini.
„Sva ta dosadašnja vakcinacija ili gotovo sva je izvršena u zemljama sa visokim ili srednjim prihodima. Moramo da započnemo vakcinaciju i u zemljama sa niskim ili nižim srednjim prihodima“, ukazao je Ajlvord, preneo je Rojters.
Prema podacima agencije, Kina je do sada dala najveći broj injekcija, oko devet miliona, a nakon nje slede SAD sa 6,7 miliona i Izrael sa 1,8 miliona.
Ajlvord je izrazio optimizam da bi ograničena vakcinacija preko Kovaksa u siromašnim zemljama mogla da počne čak ovog meseca.
„Ali ponovo, to zahteva saradnju velikog broja drugih aktera. Trenutno imamo situaciju u kojoj preovladava neravnopravnost“, poručio je viši savetnik SZO.
Glavna naučnica u SZO dr Sumja Svaminatan je upozorila da je izuzetno mala verovatnoća da se ove godine uspostavi „imunitet krda“ iako brojne zemlje počinju programe vakcinacije protiv virusa korona.
Ona je dodala da je od suštinskog značaja da zemlje i njihovi stanovnici u bližoj budućnosti poštuju meru fizičke distance i druge mere za sprečavanje širenja kovida 19.
U poslednjih nekoliko nedelja Britanija, SAD, Francuska, Kanada, Nemačka, Izrael, Holandija i druge zemlje su započele vakcinaciju više miliona svojih građana protiv kovida 19.
„Iako vakcine počinju da štite najugroženije, nećemo postići nikakav nivo imuniteta stanovništva ili ‘imunitet krda’ u 2021. godini. Čak i ako se to desi na nekolicini područja, u nekoliko zemalja, to neće zaštiti ljude širom sveta“, rekla je Svaminatan, preneo je AP.
Naučnici pretežno procenjuju da je za „imunitet krda“, odnosno za zaštitu celokupnog stanovništva, potrebna stopa vakcinacije od 70 odsto.
Međutim, pojedini strahuju da bi ta stopa možda morala da bude i znatno veća budući da se radi o izuzetno zaraznom virusu.
Druženje „opasnije“ od novog soja
SZO je takođe ukazala da je u većini slučajeva skok broja zaraženih više posledica „intenzivnijeg druženja ljudi“ nego pojave novih sojeva virusa. Tehnička direktorka SZO Maria van Kerhove je rekla da je skok novoinficiranih u velikom broju zemalja registrovan pre nego što su identifikovani novi sojevi virusa. Ona je ukazala da je tokom letnjih meseci u većini evropskih zemalja broj zaraženih bio jednocifren.
Godinu dana od prvog preminulog
Šef SZO Tedros Gebrejesus je apelovao na kolektivnu posvećenost tako da u narednih sto dana u svim zemljama može da počne vakcinacija zdravstvenih radnika i najugroženijih. On je na dvonedeljnom vebinaru za medije podsetio da je prošlo godinu dana od prvog registrovanog smrtnog slučaja od kovida 19.
Telo koje se bavi globalnim pitanjima zdravlja daje tehničke smernice o pitanjima kao što su nadzor, laboratorijsko testiranje, prevencija i kontrola infekcije, rizična komunikacija i angažman zajednice. „Nakon godinu dana ima gotovo dva miliona umrlih od kovida 19 i iako se nadamo bezbednim i efikasnim vakcinama koje se distribuiraju, želimo da se to ubrza i da se vakcine raspoređuju ravnopravno tokom predstojećih nedelja. Apelujem na kolektivnu posvećenost tako da u narednih sto dana bude u toku vakcinacija zdravstvenih radnika i rizičnih grupa u svim zemljama“, rekao je Gebrejesus, prenele su agencije.
On je dodao da vlade, proizvođači, civilna društva i verski lideri i lideri zajednica moraju da se ujedine da bi uspostavili „najveću masovnu mobilizaciju u istoriji zarad ravnopravne vakcinacije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.