U desetak opština zapadne Srbije koje su tokom vikenda poplavljene nakon velikih kiša stanje se polako normalizuje a reke vraćaju u korita. Međutim, na desetine porodica moralo je da napusti svoje domove a stotine domaćinstava će se tek suočiti sa štetom koju su nanele bujice. Vlada Srbije obećala je jednokratnu novčanu pomoć svim porodicama koje su pretrpele štete, a prema rečima ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića, koji je tokom jučerašnjeg dana obišao ugrožena područja, situacija na terenu lošija je nego što se očekivalo. On je izjavio da već ima 120 zahteva domaćinstava za pomoć, a biće angažovan i Crveni krst, kako bi najugroženijim porodicama mogli da se dostave higijenski paketi i namirnice.
Ljajić je saopštio da su poplave na području Sjenice, Novog Pazara, Užica, Požege i Arilja pričinile ogromnu materijalnu štetu i oštećeno je oko 340 kuća, dok je pod vodom i 1.500 hektara njiva i oko 25 privrednih objekata.
Iako se voda u zapadnoj Srbiji povlači sa poplavljenih područja vatrogasno spasilačke ekipe i dalje su u pripravnosti rekao je za B92 Dragan Dončevski iz Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije. On je dodao da je šteta mogla biti umanjena da su kanali na vreme bili očišćeni. „Imate nebrojeno mnogo mesta u Srbiji gde su začepljeni kanali, koje su zatvorili sami građani. Odvod vode je sprečen čak i kad dođe do male kiše, a zamislite tek ovo kad kiša pada 15 sati“, rekao je Dončevski.
Opštinsko veće Sjenice proglasilo je vanredno stanje zbog nezapamćene poplave. Izlivanje reka Grabovice, Vape i Jablanice paralisalo je život u sjeničkoj opštini. Grad je ostao bez vode i struje. Prema prvim procenama, velika materijalna šteta napravljena je na više od stotinu objekata i više od 50 porodica evakuisano je iz domova. Jedan deo je smešten kod rodbine, a drugi deo u hotelu „Borići“. Zbog odrona na lokalnim putevima, odsečena su i mnoga sela. Vodosnabdevanje u Sjenici je i dalje problematično.
– Opštinsko veće i Štab civilne zaštite su u stalnom zasedanju i preduzimamo mere da se ublaže posledice poplave. O svemu smo odmah obavestili Vladu Srbije i dobili obećanje da će nam biti upućena pomoć. Za porodice koje su izmeštene obezbedili smo pakete sa sredstvima za higijenu i organizovano odnošenje hrane iz narodne kuhinje, koja je u punoj funkciji – kaže Zlatko Jusufović, član Opštinskog veća. Ministarstvo odbrane obezbedilo je pontonski most preko reke Uvac, jer je mesna zajednica Lopiže potpuno odsečena od sveta, a 22 najugroženije porodice dobiće od lokalne samouprave jednokratnu pomoć od po 10.000 dinara.
Poplave ni ovog puta nisu zaobišle Novi Pazar. Van korita našli su se tokovi Raške, Jošanice i Ljudske reke. Krizni štab je u stalnom zasedanju, a mehanizacija javnih preduzeća je neprestano na terenu. Ovaj grad poslednjih godina često ima problema sa poplavama, a razlog su sužena rečna korita zbog odlaganja građevinskog otpada i postavljanja mostića. Novopazarski gradonačelnik Meho Mahmutović je, obilazeći poplavljena područja, rekao da će sve prepreke na rečnim koritima otkloniti mehanizacija jer „ne smemo da dozvolimo da nam se svaki put događaju isti problemi“.
U Užicu se polako stabilizuje stanje posle izlivanja reke Đetinje u gradskom naselju Plaža, a četiri komisije rade na utvrđivanju štete. Pod vodom su bili i naselje Turica, kao i domaćinstva u selima Krvavci, Potočanje, Potpeć i Zlakusa. Oko sedamdesetak užičkih vatrogasaca, policajci, kojima su pomogle kolege iz okolnih gradova, radnici „Prvog partizana“ kao i mnogi građani Užica, uklanjali su drveće, građevinski materijal i otpad koji je voda nosila i uspeli da naprave nasipe od 5.500 džakova sa peskom, kako bi se sprečio njen prodor ka hotelu Zlatibor, u centru grada. U odbrani od poplave, koju Užice ne pamti od 1965. godine, bila je angažovana skoro kompletna mehanizacija gradskih javnih preduzeća. Mašine su raskopavale kolovoze kako bi se voda preusmerila u korito reke.
Vlasnici kuća na užičkoj Plaži optužili su Javno preduzeće, Direkciju za izgradnju i Javnu ustanovu Veliki park, koji gazduju tim prostorom, da nisu na vreme reagovali, iako su bili upozoravani na opasnost od izlivanja reka. Meštani tog dela grada navode da bi šteta bila mnogo manja, da su nadležni podigli ustave na brani.
– Pokrenućemo i proceduru za utvrđivanje odgovornosti u Direkciji za izgradnju i Velikom parku, a proverićemo i to da li je tačno da te ustave nisu bile podignute zbog splava koji se nalazi na tom delu gradske plaže – izjavio je za Danas gradonačelnik Užica Jovan Marković. Međutim, vlasnik splava Vasilije Brković, odbacio je te tvrdnje, a potom objasnio da sa Direkcijom za izgradnju postoji samo dogovor da ga dan ranije obaveste kada budu nameravali da podignu ustave.
Poplava je zadesila Požegu, ali i Arilje zbog izlivanja reke Rzav. Zbog nabujalog Rzava, ove dve opštine, kao i Čačak, Gornji Milanovac i Lučani, duže od 15 časova nisu imale pijaću vodu, jer je bila poplavljena Fabrika za preradu vode koja snabdeva te opštine, ali juče po podne vodosnabdevanje je stabilizovano. Prema rečima predsednika opštine Požega Milovana Mićovića, voda se u užičkom kraju od juče polako povlači u korita. „Poplavljeno je oko 1.000 hektara i više od 50 kuća. Ljude smo na vreme evakuisali, ali je ostalo dosta zarobljene i podavljene stoke u štalama“, rekao je Mićović i dodao da je u tom gradu proglašeno stanje elementarne nepogode. Isto to učinjeno je i u Gornjem Milanovcu, ali zbog obustave snabdevanja vodom.
Bujice su pričinile velike štete na putevima i stambenim objektima i u opštinama Nova Varoš (gde je nekoliko kuća ugroženo klizištem), Prijepolje i Priboj. Izlile su se reke Mileševka, Bistrica, Lim, Zlošnica, Kratovska reka i veliki broj bujičarskih potoka, zbog čega su bez struje i pijaće vode ostala mnoga naselja u tom kraju. Posle višečasovne borbe radnika preduzeća Putevi, sprečen je ozbiljniji prekid saobraćaja na magistralnom putu prema Crnoj Gori koji je prošle noći bio u prekidu gotovo šest sati.
Ugrožena istočna Srbija
Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije upozorio je da se u narednom periodu očekuje povećanje vodostaja u istočnoj Srbiji. Zato su, kako navode u sektoru za vanredne situacije MUP-a Srbije, vatrogasno-spasilačke jedinice stavljene u punu pripravnost.
Rekordne padavine
Padavine koje su izazvale poplavu u Sjenici su najveće do sada zabeležene. U petak je palo 73,6 litara po metru kvadratnom i to je apsolutni maksimum. Sve do proteklog vikenda, rekord je držala 1999. godina, kada je u sjeničkoj opštini palo 66 litara po metru kvadratnom kiše.
Poplave bez žrtava
Iako su neki mediji objavili da je u Novom Pazaru zabeležena prva žrtva poplave, u Policijskoj upravi vest je demantovana. Prema oceni lekara, R. DŽ. (50) iz sela Trijebinje preminuo je od infarkta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.