tehnološki razvoj domaćih vojnih fabrika. On, ipak, smatra da bi učešće stranaca u kapitalu srpskih vojnih fabrika trebalo ograničiti na 49 odsto, čime bi država, zbog strategije razvoja vojnih kapaciteta i ostale privrede, ali i razloga vezanih za nacionalnu bezbednost zemlje, zadržala kontrolu nad vojnom industrijom.
tehnološki razvoj domaćih vojnih fabrika. On, ipak, smatra da bi učešće stranaca u kapitalu srpskih vojnih fabrika trebalo ograničiti na 49 odsto, čime bi država, zbog strategije razvoja vojnih kapaciteta i ostale privrede, ali i razloga vezanih za nacionalnu bezbednost zemlje, zadržala kontrolu nad vojnom industrijom.
Proizvodnja oružja i vojne opreme, tvrdi Grujović, i dalje je jedan od najprofitabilnijih poslova, koji će dolaskom inostranih investitora u Srbiji postati još unosniji. – Država ne sme da izgubi tu zlatnu koku. Dakle, strana ulaganja da, ali do 49 odsto u vlasništvu nad domaćim vojnim fabrikama – ističe Grujović.
Nacrt novog zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme, u celini, kao i odredba o inostranim ulaganjima, ako je suditi po prvim reakcijama iz najvećih vojnih fabrika, ima načelnu podršku domaće odrambene industrije. Ovo stoga što je jadan od osnovnih problema firmi te industrijske grupacije nezavidna finansijska situacija, dok država, kao njihov većinski vlasnik, nema novca ni za održavanje kontinuiteta proizvodnje, a kamoli za investicije u tehničko-tehnološki razvoj, bez kojeg, opet, nema opstanka na svetskom oružarskom tržištu. U domaćoj vojnoj fabrici svesni su i činjenice da i oružarska industrija u svetu sve više, poput produkcije automobila i mnogih drugih proizvoda, postaje globalni biznis, kojim dominiraju moćne multinacionalne kompanije. S tim u vezi navode primer američke kompanije Dženeral Dajnamiks, čiji se proizvodni dijapazon proteže od pešadijskog naoružanja do aviona, i koja, maltene kvartalno, po svetu kupuje manje oružarske firme.
Otuda u poslovodstvu Zastave Oružja kažu da se, prema mišljenju svih predstavnika Odrambene industrije Srbije, ključna novina u Nacrtu novog zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme odnosi na činjenicu da da se po prvi put omogućava inostranim investitorima da ulažu u firme ove industrijske grupacije, pa čak i da postanu većinski vlasnici domaćih vojnih fabrika, naravno pod određenim uslovima, kojima se vodi računa o nacionalnoj bezbednosti. – To je kapitalan iskorak, na koji su i poslovodstvo i Sindikat naše fabrike ukazivali i na ministarskom i na svim drugim institucionalnim nivoima – ističe direktor Zastave Oružja Rade Gromović, napominjući da za razliku od 70-ih godina prošloga veka, kada je moćna JNA iz svog budžeta finansirala razvoj svakog novog proizvoda, preduzeća domaće odbrambene industrije sada ne mogu da računaju na finansijsku podršku Vojske i države Srbije.
Gromović kaže da Zastava Oružje već godinama ima dobru poslovnu saradnju sa američkom kompanijom Remington. Uprkos činjenici da su ugovorom sa Remingtonom predviđena zajednička ulaganja i rad na razvoju novih proizvoda, Amerikanci se, prema njegovim rečima, još uvek ne izjašnjavanju o investiranju, ili eventualnom preuzimanju Zastave Oružja. No, privatizacija domaće vojne industrije tek je u inicijalnoj fazi, te treba najpre sačekati skorašnje usvajanje novog zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme, posle čega se sa izvesnoću mogu očekivati i konkretne poslovne ponude kako domaćih tako i inostranih investitora i kompanija.
Inicijativu o privatizaciji i inostranim ulaganjima u domaću vojnu industriju podržavaju i sindikalne organizacije firmi te industrijske grupacije. Predsednik Jedinstvenog sindikata preduzeća Odbrambene industrije Srbije Jugoslav Ristić kaže da ta sindikalna organizacija prevashodno insistira na daljem tehničko-tehnološkom razvoju domaćih vojnih fabrika, kako bi mogle da opstanu na svetskom tržištu naoružanja i vojne opreme, na kojem prodaju najveći deo svojih proizvoda. Činjenica je, smatra on, da država više nema novca da obezbedi taj tehničko-tehnološki razvoj, već da se moraju tražiti nova rešenja, među kojima je i ono koje zagovara Nacrt novog zakona o proizvodnji naoružanja o mogućnosti inostranih ulaganja u domaće vojne fabrike, s tim što se mora obezbediti očuvanje njihovih proizvodnih programa, dok bi, s druge strane, svetskim kompanijama trebalo omogućiti da u Srbiji grade svoje pogone, i u njima proizvode nove vrste naoružanja i vojne opreme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.