Na jugu Srbije manjak postelja i višak neodgovornosti 1Foto: Vojkan Ristić

Trenutno je u sedam opština Pčinjskog okruga ukupno oko 1.000 građana pozitivnih na kovid 19. Inače, direktorica Zavoda za javno zdravlje u Vranju dr Svetlana Stojanović priznaje da zbog „stalnih promena laboratorija u kojoj šalju uzorke testova rezultati kasne“ ali da će uskoro građani rezultate svojih testova moći uskoro da pronađu elektronskim putem.

– Pacijente smeštamo u tri kovid bolnice u krugu Medicinskog centra u Vranju i tu je oko 170 pacijenata, navodi dr Ljiljana Antić, direktorica regionalne bolnice.

Pacijenti sa simptomima preglede vrše u ambulanti Antituberkuloznog dispanzera. Tu su redovi i čeka se i po nekoliko sati.

– Čekao sam četiri sata jer je radio samo jedan lekar umesto dva. Neki od pacijenata prebačeni su u termine za sutrašnji dan, kaže za Danas Aleksandar Stošić.

U više navrata pacijenti koji su ispred ATD-a izražavali su nezadovoljstvo zbog dugih čekanja. U zavisnosti od dana, ovde se pregleda između 150 i 200 pacijenata. Oni sa najtežom slikom, a to je najčešće obostrana upala pluća smeštaju se u kovid bolnice, gde o njima brinu dežurni lekarski timovi.

– Uprkos velikim naporima koje ulažemo, a imamo skroman broj lekara i medicinskog osoblja, dešavalo se da pacijenti sa blažim oblicima korone napuštaju odeljenje i odlaze u obližnje kafiće, čime direktno pokazuju ličnu neodgovornost, kaže za Danas jedna od medicinskih sestara.

Zabeleženi su i slučajevi nepoštovanja lekarskih mera kućne izolacije, jer ne postoji sistem kontrole.

– Mi u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Surdulici imamo devet lekara, a četvoro radi u delu koji je pretvoren za pacijente sa koronom. Ostatak brine o našim stalnim pacijentima, objašnjava dr Slaviša Kostić, direktor.

U ambulanti se dnevno pregleda između 30 i pedeset pacijenata, a ispunjenost kapaciteta oko 60 postelja.

Lokalna vlast u Bujanovcu među poslednjima je uvela vanrednu situaciju, a do tada su Vranjanci masovno odlazili u kafiće u ovaj grad, gde radno vreme nije kao u Vranju bilo ograničeno do 20 sati.

Uprkos vanrednim merama, a nakon ubistva jednog Albanaca, na sahrani su okupilo čak tri hiljade ljudi, što po oceni lekara predstavljalo dodatni rizik za širenje virusa.

Slična situacija se desila i kada je od korone preminuo vlasnik TP „Euro lider“ Aleksandar Manić, gde se na njegovoj sahrani okupilo više stotina građana.

U Bujanovcu se razmatra i mogućnost otvaranja kovid bolnice u okviru RH centra u Bujanovačkoj banji, a postoji mogućnost da se i deo Reumatološkog centra u Vranjskoj banji pretvori u još jedan objekat.

Među preminulima trećina mladih

Od posledica virusa kovid 19 na jugu Srbije preminulo je više od 30 lica od početka pandemije. Među njima je i troje vrsnih vranjskih lekara. Najpre je preminuo dr Vukašin Antić, hirurg, potom Svetislav Mišić, specijalista za bolesti dijabetesa, a potom i dr Zvonimir Đorđević internista. Među preminulima gotovo da je trećina mlađih, starosti ispod 40 godina. Među pacijentima na lečenju je i trudnica iz Vranja (34) koja je priključena na respirator u niškom KC.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari