Na Kosovu raste broj novozaraženih, od vakcine ni traga 1Foto: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Poslednjih dana Kosovo je zabeležilo porast broja novih slučajeva zaraze korona virusom, a još nije poznato kada će stići prve količine vakcina.

Na Kosovu je, kako je objavljeno u utorak, u prethodna 24 časa umrlo osam osoba od posledica infekcije korona virusom, čime je ukupan broj umrlih tokom epidemije porastao na 1.616.

Testirano je 2.886 uzoraka, od kojih je kod 488 potvrđeno prisustvo virusa. Tokom epidemije potvrđeno je 70.185 slučajeva infekcije, a testirane su 313.132 osobe.

U prethodna 24 sata izlečeno je 270 kovid pacijenata, te ih je ukupno 60.333, dok je broj aktivnih slučajeva danas 8.236.

Iako već nekoliko meseci, još od otkrivanja prve vakcine protiv korona virusa, na Kosovu u Ministarstvu zdravstva i Vladi govore da je februar krajnji rok kada će vakcina stići, od toga nije bilo ništa.

Sada zvaničnici u institucijama više ne govore kada će vakcina doći na Kosovo već su ‘obradovali’ građane informacijom da će narednih dana stići zamrzivači za čuvanje vakcine, i špricevi za vakcinisanje.

Po poznavaocima epidemioloških tendencija, kampanja za nedavne prevremene parlamentarne izbore na Kosovu u kojoj se skoro uopšte nije vodilo računa o antikovid-merama, već nedelju dana uzima danak.

Na Kosovu se od kraja prošle i tokom ove nedelje prosečan broj novozaraženih kreće između 400 i 500, odnosno u proseku 20 odsto testiranih osoba dnevno.

U međuvremenu je opao prosečan broj izlečenih, što je uticalo da se povećava broj aktivnih slučajeva bolesti.

Priština je i dalje na prvom mestu po ukupnm broju zaraženih i dnevno po broju novozaraženih, što je i očekivano jer tu živi više od 30 odsto stanovništva Kosova.

Ministarstvo zdravlja i Nacionalni institut javnog zdravstva su prema opasnosti od širenja pandemije klasifikovali opštine u tri grupe: crvena – najopasnija, žuta i zelena.

U crvenoj je danas šest opština, dve više u odnosu na pre desetak dana. U žutoj je deset opština, dok su u zelenoj zoni 22.

Uprkos povećanju broja novozaraženih, u Bolničko-kliničko-univerzitetskoj službi Kosova ističu da je situacija pod kontrolom i da imaju dovoljno bolničkih kapaciteta.

Oni zahtevaju da mere prevencije ostanu na snazi, da ne bude popuštanja i istovremeno zahtevaju veći nadzor njihovog ostvarivanja.

Po najvišim zvaničnicima zdravstvenih institucija, ulaganja u sistem bolničke distribucije kiseonika nužnog za opstanak pacijenata obolelih od kovida-19, sprečava značajnije probleme u lečenju.

Za sada još uvek, sem tri slučaja, nema informacija o većem broju inficiranih britanskim sojem korona virusa.

Pacijenti u klinikama, a posebno oni koji se leče kod kuće, i dalje imaju velikih problema da obezbede potrebne lekove čija je nabvka veoma skupa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari