Skoro dva meseca u Specijalnoj bolnici u Vrnjačkoj Banji realizuje se Program edukacije obolelih od šećerne bolesti na insulinskoj terapiji. Program finansira Republički zavod za zdravstveno osiguranje i za četiri godine kroz desetodnevnu edukaciju treba da prođe 60 hiljada dijabetičara.
Dr Nada Lazarević – Pejović, pomoćnica direktora za zdravstvo u Specijalnoj bolnici Merkur, kaže za Danas da je od 11. avgusta, kada je počeo program, do 27. septembra, ovaj medicinski tretman prošlo 505 obolelih od dijabetesa.
– Zadovoljni smo prvim rezultatima koji su postignuti na Programu edukacije insulin zavisnih dijabetičara. Pacijenti obavezno prolaze specijalističke i subspecijalističke preglede i dijagnostičke procedure na najsavremenijim medicinskim aparatima. Nakon toga se određuje dalji tok lečenja. Koriguju se insulinske doze i u 10,5 odsto slučajeva, od ukupnog broja, došlo je do smanjenja upotrebe insulina. Ovakvi programi doprinose promeni slike šta je dijabetes – naglašava dr Lazarević – Pejović i posebno ističe značaj Škole za dijabetičare i podršku farmaceutske kuće ADOC, koja je besplatno podelila više od 400 aparata sa po 50 trakica za proveru vrednosti šećera u krvi.
Škola za dijabetičare održava se od ponedeljka do petka i svakog dana se obrađuje po jedna tema iz dijabetologije. Na kraju se dobijaju potvrda o završenom edukativnom programu i aparat sa trakicama za samokontrolu vrednosti šećera u krvi. Po rečima dr Dragane Živojinović, šefice Endokrinološke službe u ovoj zdravstvenoj ustanovi, predavanja je pratilo 75 odsto onih koji su do sada prošli Program edukacije.
– Pacijenti nam dolaze sa dozama neprilagođenim i ishrani i fizičkoj aktivnosti. Korekciju insulinske terapije radimo na osnovu celodnevnog praćenja vrednosti šećera u krvi, a u Školi za dijabetičare uče kako pravilno da se hrane, kako da doziraju fizičke aktivnosti, kako pravilno sebi da daju insulin, kako da se spreče komplikacije. Naši pacijenti uče da poštuju svoju bolest i kako visokokvalitetno da žive – kaže dr Živojinović i navodi primer izrazito gojaznog pedesetogodišnjaka, sa osmomesečnim dijabetičarskim stažom „koji je došao sa više od 40 jedinica insulina i posle ispitivanja, insulin mu je ukinut. Lečenje je nastavljeno tabletama i postignuta je zadovoljavajuća glikoregulacija“.
Grupe dijabetičara se smenjuju na svakih deset dana. Kada je program počeo, prednost su imali oni koji su od ove godine na insulinskoj terapiji. Matične filijale su pozvale 300 dijabetičara, ali su to pravo počeli da koriste i ostali insulin zavisni dijabetičari.
– Program je zaživeo i zbog velikog interesovanja morali smo da pravimo listu čekanja na kojoj se sada nalazi 3.000 pacijenata. Do kraja godine možemo da primimo još oko 2.000 – kaže Jasmina Vešković, finansijska direktorka u Specijalnoj bolnici Merkur u Vrnjačkoj Banji. Ova zdravstvena ustanova ima status nacionalnog edukacionog centra i u sva četiri stacionara smeštajni kapaciteti su maksimalno popunjeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.