Nakon gotovo četvrtinu veka u opoziciji, radikalni aktivisti iz irske Partije zelenih glasali su juče o tome da li će formirati koalicionu vladu sa već dugo dominantnom partijom Fiana Feil. Partija zelenih, stranka levog krila, zahteva podršku od najmanje dve trećine članova da bi ratifikovala pakt sa partijom premijera Berija Aherna.
Nakon gotovo četvrtinu veka u opoziciji, radikalni aktivisti iz irske Partije zelenih glasali su juče o tome da li će formirati koalicionu vladu sa već dugo dominantnom partijom Fiana Feil. Partija zelenih, stranka levog krila, zahteva podršku od najmanje dve trećine članova da bi ratifikovala pakt sa partijom premijera Berija Aherna. Sporazum, koji je usledio nakon maratonskih pregovora, popločaće put Ahernu da ostane na čelu nove koalicione vlade, Partije zelenih i Fiana Feil, nakon saziva skupštine u četvrtak.
Dolazak Zelenih na vlast, po prvi put, mogao bi izazvati značajnu promenu politike u Irskoj. Neki od detalja plana uključuju zalaganje za uvođenje poreza na zagađenje ugljen-dioksidom, što predstavlja veliku promenu za zemlju koja se odlikuje slabom potrošnjom energije i koja je kao prioritet odredila privlačenje stranih investitora.
Više od 1.000 članova Partije zelenih pozvani su da prisustvuju sastanku u Dablinu kome je predsedavao Trevor Sargent, lider Partije zelenih. Oslikavajući važnost i težinu debate, lideri Zelenih zabranili su novinarima da prisustvuju konferenciji. Oni su, takođe, odbili da javnosti obelodane dokument o platformi koalicione vlade sa Fiana Feil, objašanjavajući da ga prvo moraju pročitati članovi stranke. „Smatram da smo postigli dogovor koji sada možemo prodati našim članovima,“ rekao je predsedavajući Partijom zelenih Džon Gormli.
Pregovarači iz Fiana Feil rekli su da su Zeleni odradili dobar posao i obezbedili ključne elemente njihove agende za promovisanje vazdušne, solarne i plimske energije, uz pojačavanje javnog transporta u društvu koje tradicionalno zavisi od automobila. Neke od stavki neslaganja sa politikom Partije zelenih uključuju zahteve pristalica za zaštitu životne sredine da se ograniči izgradnja autoputeva, uvedu kazne za akcionarske zagađivače, vojnom osoblju SAD zabrani da sleće na irske aerodrome i ukinu akcionarske donacije političkim partijama. Zeleni su potpomogli rad vlada u pet drugih evropskih zemalja od sredine 1990-tih, najznačajnije u Nemačkoj, Finskoj i Švedskoj, ali oni nikada pre nisu bili uključeni u pregovore o formiranju koalicije u Irskoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.