Požarevljanke, ali i meštanke Kostolca i Malog Crnića koje treba da obave pregled na mamografu, moraju da čekaju mesec dana. U Domu zdravlja u Požarevcu postoji samo jedan ovakav aparat za ceo Braničevski okrug i opslužuje 200.000 stanovnika. Zbog dotrajalosti mamografa, snimci su često mutni, pa snimanja moraju da se ponavljaju. Pored dotrajale opreme, u Domu zdravlja nema ni dovoljno ginekologa sa završenim kursom iz citologije.

Samo za redovne ginekološke preglede trebalo bi, u odnosu na broj žena, da bude zaposleno šest ginekologa, a ima ih četiri, kao i šest citologa, a trenutno ih radi samo dvoje.

– U našem Domu zdravlja postoje odlično edukovana dva radiologa i četiri radiološka tehničara. Međutim, posedujemo stari mamograf, dobijen iz donacije, koji je davno amortizovan. Nama treba moderan, kvalitetan digitalni mamograf kojim bi uspešno opsluživali ne samo Požarevac, nego čitav Braničevski okrug. Za kupovinu nemamo novca, iako se u ovom trenutku na mamografske preglede čeka više od mesec dana. Problem je što radiolozi koji čitaju snimke, rade i primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno dijagnostičke preglede gde već postoji sumnja na tumor dojke i moraju da nađu vreme da odrade i preventivne mamografske preglede, jer im to stoji u opisu radnog mesta. Radiolozi rade u zoni jonizujućeg zračenja i imaju skraćeno radno vreme i ne mogu da rade prekovremeni i dopunski rad. Njihova norma je četiri sata, ali je realnost drugačija – kaže direktorka Doma zdravlja dr Svetlana Radović.

Stručnjaci koji rade na mamografu pričaju da se zbog njegove dotrajalosti događa da snimci budu nejasni i da se posao ponavlja i gubi dragoceno vreme. Ginekolog i citolog dr Vesna Lakić kaže da Zakon o nacionalnom skriningu treba uskladiti sa postojećim normativima za kadar i opremu.

– Postojeći Zakon ne prepoznaje Citološku laboratoriju i citolaboranta i kolika je njihova norma, a mi sve to posedujemo. To je ono što mora da se napravi, jer mi imamo samo dva citologa, a da bi neko to postao i kvalitetno radio, on mora pet godina da radi uz nekog stručnjaka da bi postao samostalan. Treba reći i da ne postoji normativ za citoskrinera i to je veliki problem, ali njega treba da reši Ministarstvo zdravlja – kaže Lakićeva

Pre desetak dana stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije i Evropske unije boravili su u Domu zdravlja u Požarevcu gde su se upoznali sa radom i rezultatima pilot projekta na ranom otkrivanju karcinoma grlića materice. Dom zdravlja u Požarevcu realizovao je pre četiri godine pilot projekat ranog otkrivanja raka grlića materice koji je pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije finansirala vlada Francuske. Njime je bilo obuhvaćeno 12.700 žena iz Braničevskog okruga, od kojih su kod sedam odsto otkrivene predmaligne promene. Zahvaljujući tom ranom otkrivanju sprečen je razvoj karcinoma i u naredne tri godine u Braničevskom okrugu došlo je do smanjenja broja obolelih žena od raka grlića materice. Taj model sprovođenja skrininga grlića materice na nivou primarne zdravstvene zaštite očekuje se da bude od Svetske zdravstvene organizacije preporučen za celu Srbiju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari