Glasanje u Irskoj prošle nedelje u korist istopolnih brakova imalo je veliki odjek u Italiji, piše britanski Telegraf. Premijer Mateo Renci poručio je čak da će pozvati da se ubrza usvajanje zakona o građanskom partnerstvu osoba istog pola.
Društveno konzervativna Italija trenutno je jedina zemlja Zapadne Evrope koja ne priznaje istopolne brakove ili građansko partnerstvo osoba istog pola. Čini se, međutim, da je irski referendum održan u petak na kojem je čak 62 odsto građana podržalo legalizaciju gej brakova u tradicionalno katoličkoj zemlji „osvestio“ dobar deo italijanske javnosti da se aktivira sličan zakon koji leži mesecima u parlamentu.
U nekoliko uvodnika u Italiji čak se nagoveštava da bi ovakav referendum u Italiji imao sličan ishod pozivajući se na referendum o razvodima iz 1974, kada se pozitivno izjasnilo 60 odsto Italijana nasuprot stavovima Rimokatoličke crkve o ovom pitanju.
List Republika prenosi da je Renci privatno uveren da se, naročito nakon irskog „da“, ovo pitanje u Italiji ne može još dugo odlagati. Mnogi od njegovih ključnih ministara u kabinetu i partijskih saveznika javno govore u korist brzog usvajanja predloženog zakona. „Kakva radost“, reagovao je Roberto Speranca, lider Rencijeve Demokratske partije, na rezultate ishoda glasanja u Irskoj. „Sada je na redu Italija. Konačno je stigao taj trenutak, a zakon bi trebalo odobriti pre leta“, ističe senator demokrata Andrea Marući.
Gej italijanski političar Niki Vendola, predsednik pokrajine Apulja od 2005, ocenio je da je „Irska dala lekciju o učtivosti“. Laura Boldrini, predsednica Donjeg doma, smatra da je Irska dala Italiji prekopotrebnu pokretačku snagu. „Vreme je da i Italija ima zakon o građanskom partnerstvu osoba istog pola. Biti Evropljanin znači priznati ta prava“, napisala je ona na Tviteru.
Irska je 13. zemlja EU koja je priznala brak između osoba istog pola. Mnoge zemlje poput Nemačke dozvoljavaju građansko partnerstvo ali ne i brak, dok Kipar, Grčka i veći deo Istočne Evrope ne priznaje nijednu formu zajednice između osoba istog pola.
Italijanski predlog zakona o građanskom partnerstvu zasnovan je na nemačkom modelu – osobama istog pola daje ista prava kao i venčanim parovima kao i mogućnost usvajanja pastoraka, te biološke dece partnera. Zakon je, međutim, „zaglavljen“ u komitetu Senata, na njega je uloženo čak 4.320 amandmana i trenutno je na doradi. Mnoge žalbe na predlog zakona uložili su predstavnici desničarske Severne lige i partija Novi desni centar Anđelina Alfana, koji su nepokolebljivi u svojim protivljenjima usvajanju dece između osoba istog pola niti pravo na penzije ili zajednice koje podsećaju na brak.
Brak je nešto drugo
Kako će Vatikan odgovoriti na ovu socijalnu promenu još nije poznato. „Mnogo puta Katolička crkva u Italiji je saopštila da je jedna stvar poštovati legitimno pravo svake osobe, a druga govoriti o gej brakovima“, kaže sicilijanski nadbiskup Mikele Penisi za Republiku.
Milanović: Ne budimo zatucani
Premijer Hrvatske Zoran Milanović ocenio je juče da su Irci legalizacijom istopolnih brakova podigli ugled svoje zemlje. On je naglasio da je Hrvatska u zaštiti gej osoba među vodećima u Evropi „usprkos referendumu“ i da je to u hrvatskom interesu, prenose hrvatski mediji. „Mala smo zemlja i moramo biti otvoreni, ne možemo biti zakopčani, rigidni i zatucani, naročito ne u turizmu“, rekao je Milanović. Gotovo dvotrećinska većina izašlih birača podržala je 2013. definiciju braka kao životne zajednice žene i muškarca, što je ušlo u ustav.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.