List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o slikarkama i njihovim delima na 25. izložbi Društva srpskih umetnika „Lade“, a u listu Pravda mogli smo da čitamo o starodrevnoj Žiči koja je pokazala svoju privrženost novom veličanstvu, kralju Petru Drugom.
Na izložbi „Lade“ se i ove godine pojavilo pet slikarki: Beta Vukanović, Ana Marinković, Leposava St. Pavlović, Jelisaveta Petrović i Milica Čađević.
Gđa Vukanović je izložila šest uljanih slika mrtve prirode i pejzaža, jedan akvarel, jedan crtež i jednu sepiju.
Pejzaži Ane Marinković ispunjeni su bojama i imaju dobru kompoziciju, piše list Vreme.
Gospođa Petrović, svojim slikama ispunjenim žarkim bojama, podseća na radove Van Goga.
Sve ove umetnice poznate su na domaćim i inostranim izložbama i njihovi radovi su uglavnom dobro plasirani.
U svet slikarstva ušle su iz čiste ljubavi prema umetnosti i težile su usavršavanju tako da nisu studirale samo u Beogradu, već su odlazile i u inostranstvo.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
Zbog povratka kralja Petra Drugog Karađorđevića na vlast, ljudi su iskazivali zadovoljstvo na ulicama.
Na svojim stranama list Pravda pisao je o Žiči, gde su krunisani mnogi naši kraljevi, koja je juče zasijala u punom sjaju.
Manastirska zvona mogla su se čuti zajedno sa povicima brojnih ljudi: „Živeo kralj Petar Drugi!“, „Živela Jugoslavija!“, „Živela narodna vojska!“.
Grad je bio svečano ukrašen, okićen zastavama i slikama mladog kralja.
Oko spomenika palim junacima u Svetskom ratu, okupio se veliki broj ljudi. Na čelu povorke bilo je Udruženje četnika sa zastavom, a zatim sokoli, građani, radnici u državoj fabrici aviona, đaci, pa opet građani i tako u krug.
Ono što im je svima bilo zajedničko bila je ljubav prema narodnoj državi, vojsci, vladi.
Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.