Nadležni nisu saopštili tačan broj preminulih od kovida 19 u Nišu 1Foto: V.T.

Nikola Marković, zadužen za odnose sa javnošću u Kliničkom centru( KC) Niš odbio je danas da odgovori na pitanje Danasa koliko je tačno umrlih od kovida 19, pošto je taj grad označen kao mesto u kome postoje najveće razlike o broju preminulih koji je zvanično saopšten i onog koji je stvaran.

„O tim spekulacijama ne želim da govorim. Krizni štab je svakog dana o tome obaveštavao javnost, mi smo njima slali podatke. KC Niš je svakog dana po proceduri obaveštavao nadležne institucije, kliničari su promptno slali podatke u kovid bazu“, rekao je Marković na konferenciji za novinare održanoj ispred upravne zgrade KC.

Na konstaciju i negodovanje više novinara da nisu saopštene sve informacije o broju preminulih, Marković je rekao da „ te podatke nisu nadležni da dostavljaju medijima“.

„Za te podatke je nadležan Republički krizni štab. Te podatke ste dobili od Kriznog štaba naravno da su oni stvarni“, rekao je on.

Ovo je, inače, prva konferencija u KC od početka epidemije koronavirusa u Nišu, koja je sazvana sat kasnije nakon što je juče grupa novinara uputila dopis nadležnima u KC i najavila da će doći u upravu sa zahtevom da se medijima ne uskraćuju istinite zvanične informacije. Marković je to ocenio kao da su se novinari ”samopozvali na sastanak u tuđu kuću”.

“Morali smo da sazovemo ovu hitnu konferenciju zbog neistinitih spekulacija, dezinformacija i poluinformacija dela medija, koji objavljuju netačne podatke. Zato smo odlučili da svakog dana u 12 časova održavamo konferencije u KC”, rekao je on na konferenciji.

On je negirao da su uvedene sankcije za zdravstvene radnike koji u medijima dostavljaju informacije ili govore o problemima u KC Niš.

“Statutu KC jasno piše da ustanovu predstavlja generalni direktor, odnosno njegov zamenik, pošto je on na bolovanju zbog srčanog oboljenja. Tu nema nikakvih novina, bez konsultacije sa nadležnima niko ne bi trebalo da daje bilo kakve informacije i izjave za bilo koju medijku kuću”, rekao je Marković.

Zamenik direktora KC Niš Vladan Ćosić  saopštio je da u starom delu hospitalizovan 141 pacijent, od toga 74 kovid pozitivna pacijenta. 

– Od ukupnog broja hospitalizovanih, pet pacijenata je na mehaničkoj ventilaciji, i nalaze se u jako teškom opštem stanju. Za poslednjih 24 sata, KC Niš je imao 31 prijem, 86 pregleda, i jednog preminulog pacijenta-rekao je  Ćosić.

On je kazao da je trenutno u KC koronom zaraženo 20 medicinskih radnika, od toga 13 lekara i sedam medicinskih sestara, kao i da je ukupno bilo inficirano 129 zdravstvenih radnika, koji su ozdravili. 

Miodrag Vrbić, direktor Klinike za infektivne bolesti negirao je da na toj klinici nema dovoljno infektologa za lečenje pacijenata.

“Imamo jednu koleginicu koja je inficirana koronom, i zbog toga je nekoliko njenih kolega u izolaciji.Takve situacije su u celoj ovoj situaciji predviđene, divno je čudo što za ovih četiri i po meseca nismo imali više takvih slučajeva. Na Klinici radi pet infektologa iz ostalih zdravstvenih centara, četiri pulmologa iz KC, i 18 specijalizanata-rekao je Vrbić.

Goran Stanojević, pomoćnik generalnog direktora KC Niš, je naveo da svi pacijenti koji se javljaju na pregled prolaze isti postupak prijema.

„Nova organizacija kovid bolnica podrazumeva da sve pacijente koje primamo idu preko Prijemno trijažnog odeljenja Klinike za infektivne bolesti, i u zavisnosti od nalaza, pacijenti se raspoređuju u tri kovid bolnice“, kazao je Stanojević.

On je saopštio da se na lečenju u KC primaju svi urgentni pacijenti, kao i oni koji imaju maligne bolesti.

“ Ne vraćaju se bolesnici kod kojih bi odlaganje lečenja moglo da izazove komplikacije. U novom KC radi 15 operacionih sala,  i spremni smo da pružimo  pomoć svim pacijentima”, rekao je Stanojević.

Ćosić: Svim dobrovoljcima produžen ugovor na pet meseci

Vladan Ćosić, zamenik direktora KC Niš izjavio je danas da će svim zdravstvenim radnicima koji su angažovani za rad u kovid bolnicama biti produžen ugovor za još pet meseci.

“Imamo 122 lekara i 89 medicinskih sestara koji su došli da rade kad nam je bilo najpotrebnije. Dogovor je sa nadležnima u Ministarstvu zdravlja da svi ostanu da rade još pet meseci na određeno vreme, a nakon toga da budu primljeni u stalni radni odnos”, rekao je Ćosić.

Dobrovoljcima-lekarima i medicinskim sestrama tromesečni ugovori ističu u toku ovog meseca, a za razliku od kolega u Beogradu oni još nisu dobili stalni radni odnos.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari