Nadzor za one koji se vraćaju iz Crne Gore, BiH i Hrvatske 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIC

Državljani Srbije koji se vraćaju iz Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, država koje su označene kao područja u kojima je epidemiološka situacija ozbiljna, imaju obavezu od juče od 18 časove da se prijave zdravstvenom sistemu.

Istovremeno, strani državljani koji dolaze iz Severne Makedonije, Bugarske, Rumunije i Hrvatske u našu zemlju mogu da uđu uz negativan PCR test.

Ovo su poslednje mere objavljene u Službenom glasniku koje je Srbija donela kako bi se sprečilo veće širenje korona virusa a nakon što je procenjeno da ulazak putnika iz zemalja koje registruju veliki broj slučajeva kovida 19 predstavlja epidemiološki rizik.

Prema ranijim procenama, van Srbije je tokom ove nedelje boravilo 70.000 građana, a koliko ih se vratilo nakon što je objavljeno da će povratnici od petka morati pod zdravstveni nadzor, nije poznato.

Milan Lainović, potpredsednik Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije – Juta, kaže za Danas da je veliki broj srpskih turista krenuo juče rano ujutru iz Crne Gore, što je stvorilo ogromne gužve na graničnim prelazima.

– Ne verujem da će svi oni uspeti da pređu granicu pre 18 časova – kazao je Lainović.

Ranije je član Kriznog štaba Predrag Kon objasnio da će povratnici imati obavezu da se elektronski prijave zdravstvenom sistemu.

Kako je kazao za RTS, ova prijava već postoji na portalu e-Zdravlje i u nju se ubacuju lični podaci, podaci o tome kada je i na kom graničnom prelazu osoba ušla u Srbiju.

Prijava, prema njegovim rečima, traje 30 sekundi, a osoba se automatski ođavljuje iz sistema nakon isteka 10 dana.

Kon je kazao i da povratnici koji osete bilo kakve tegobe koje upućuju na kovid 19 treba da se lično jave u kovid ambulante.

Za sada je ovaj vid zdravstvenog nadzora obavezan za državljane Srbije koji dolaze iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, mada su članovi Kriznog štaba govorili da bi spisak rizičnih zemalja mogao da se proširi u zavisnosti od toka epidemije.

Milan Lainović objašnjava za Danas da je najveći broj turista u susedne zemlje otišao individualno, bez posredovanja agencija, kao i da zna veliki broj njih koji je odlučio da završi svoj odmor do kraja bez obzira na uvođenje mere nadzora u Srbiji.

Istovremeno, on kaže da je ove godine organizovano letovalo 100.000 turista iz Srbije, od kojih je 80 odsto posetilo Egipat i Tursku.

– Mi sa ovim zemljama nismo imali problema jer je bilo jasno kakvi su uslovi za ulazak (negativan PCR test za Egipat), čemu smo se mi onda i prilagodili. Turizam ne može i neće stati. Veliki broj ljudi koji je ove godine ostao u zemlji navodi da će sledeće putovati ma kakva da bude situacija. Nama je samo važno da postoje jasno definisani uslovi – kaže Lainović.

Da podsetimo, državljanima Srbije i stranim državljanima koji imaju odobren privremeni boravak ili stalno nastanjenje u Srbiji, a koji dolaze iz država sa nepovoljnom epidemiološkom situacijom prilikom pasoške kontrole uručivaće se pisano obaveštenje kojim se upozoravaju na obavezu javljanja nadležnoj kovid ambulanti ili teritorijalno nadležnom zavodu za javno zdravlje u roku od 24 časa od časa prelaska državne granice.

Kada popune upitnik samoprocene simptoma, na osnovu odgovora će dobiti smernice o daljem postupanju, a ako ostave broj telefona i odgovori ukažu na sumnju na kovid 19, lekar će ih pozvati na pregled.

Građani ne treba po automatizmu da posećuju kovid ambulante pri povratku iz inostranstva, već samo oni koji urađenim testom samoprocene dobiju takva uputstva.

Time se izbegavaju nepotrebne gužve u ambulantama i eliminiše se opasnost da se nezaraženi građani eventualno inficiraju virusom pri redovima za pregled.

Period posebnog zdravstvenog nadzora traje 10 dana, tako da desetog dana od povratka iz inostranstva, a građani koji pri prvom testu nisu dobili uputstvo za odlazak u kovid ambulantu treba još jednom da urade test samoprocene na kovid 19.

Ukoliko rezultati tada pokažu da nema opasnosti od infekcije, posebni zdravstveni nadzor za njih prestaje da važi.

Građani koji nisu u mogućnosti da ispune onlajn upitnik, treba da pozovu Institut ili Zavod za javno zdravlje u svom gradu ili opštini i dobiće sva neophodna uputstva.

Situacija u regionu

Od početka septembra primetan je veliki broj novih registrovanih slučajeva u Crnoj Gori (u četvrtak otkriveno je 212 inficiranih među 857 testiranih), a slično je i u Hrvatskoj (234 zaražena među 6.137) s tim da je u ovoj zemlji veći skok u broju zaraženih počeo još polovinom avgusta kao i da je testiranje mnogo obuhvatnije. I Bosna i Hercegovina već duže vreme beleži značajan broj novih slučajeva svakodnevno a u četvrtak su registrovana 292 inficirana.

Izuzeci za PCR testiranje

Strani državljani koji dolaze iz Severne Makedonije, Bugarske, Rumunije i Hrvatske u Srbiju mogu ući uz negativan PCR test s tim da ova mera nije obavezna za one koji su u tranzitu ne dužem od 12 časova, za posadu i kabinsko osoblje vazduhoplova čije je krajnje odredište Republika Srbija, kao i za predstavnike stranih diplomatsko-konzularnih predstavništava i kancelarija međunarodnih organizacija, i članove njihovih porodica. Negativan PCR test ne moraju da imaju ni maloletna lica starosti do 12 godina, ako roditelj, staratelj ili drugo lice koje je u pratnji deteta poseduje negativan test, kao ni strani državljani koji imaju odobren privremeni boravak ili stalno nastanjenje u Republici Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari