Nagrade mladim naučnicama 1Foto: Vlada Srbije

Marija Genčić, Marija Miljković i Katarina Tomović, tri mlade naučnice iz Srbije, dobitnice su ovogodišnjih nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“. One su nagrađene za svoj izuzetan naučno straživački rad, a stipendije su namenjene naučnim istraživanjima koja će biti sprovedena u Srbiji.

Mlada naučnica Marija Genčić je diplomirala na Prirodno-matematičkom fakultetu, Univerziteta u Nišu 2009. godine, sa prosečnom ocenom 9,96, gde je odbranila i doktorsku disertaciju. Marija Miljković je autor 14 naučnih radova objavljenih u vrhunskim međunarodnim časopisima i diplomirala je na Biološkom fakultetu. Katarina Tomović diplomirala je na Katedri za hemiju na Medicinskom fakultetu i dobitnik je Povelje Univerziteta u Nišu, navodi se u saopštenju “ Za žene u nauci“ .

Program Nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“ u Srbiji, kao deo istoimenog međunarodnog programa, pokrenut je 2010. godine, u partnerstvu Nacionalne komisije za saradnju sa UNESCO, Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj i kompanije L’Oréal Balkan.

Od tada se svake godine dodeljuju tri stipendije u vrednosti od po pet hiljada evra, kao vid podrške mladim, talentovanim i posvećenim ženama da unaprede svoj naučno-istraživački rad i podsticaj da nastave da se bave naukom u Srbiji.

Do sada je u sklopu ove inicijative nagrađeno dvadeset naučnica u našoj zemlji, a ukupna vrednost stipendija prevazilazi 11 miliona dinara.

Za stipendije „Za žene u nauci“ mogu da konkurišu naučnice koje se bave istraživanjima u oblasti prirodnih nauka, imaju do 35 godina i upisane su na doktorske studije ili su ih već završile.

Punih 150 godina posle rođenja Marije Kiri, samo 28% istraživača u svetu su žene, a manje od 3% su dobitnice Nobelove nagrade iz oblasti nauke.

Upravo sa ciljem da afirmiše ulogu žena istraživača i njihov doprinos naučnom napretku u celom svetu, 1998. godine je u partnerstvu L’Oréala i UNESCO-a pokrenut međunarodni program „Za žene u nauci“ .

Program se danas realizuje širom sveta i uključuje različite vidove podrške i afirmacije uloge žena istraživača i njihovog doprinosa globalnom naučnom napretku. Program obuhvata i inicijativu „Internacionalne zvezde u usponu“ . Od osnivanja do danas programom je podržano oko 3000 žena iz 115 zemalja, među kojima su i dve dobitnice Nobelove nagrade.

Ovaj jedinstveni i svetski poznat program, postao je referentna tačka za međunarodna naučna dostignuća, vrsta javnog foruma i neprocenjiv izvor motivacije, podrške i inspiracije ženama u oblasti nauke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari