Prvi upisni rok u zrenjaninske vrtiće obeležio je veći broj dece projavljene za upis a kako stvari stoje, mesto više tražiće se i u drugom upisnom roku. Zasad će gužva moći da se reši, potvrđuju u Predškolskoj ustanovi i kažu da će sva deca biti upisana. Poslednjih godina postala je praksa da se, zbog većeg broja prijavljene dece, proširuju grupe.

Prvi upisni rok u zrenjaninske vrtiće obeležio je veći broj dece projavljene za upis a kako stvari stoje, mesto više tražiće se i u drugom upisnom roku. Zasad će gužva moći da se reši, potvrđuju u Predškolskoj ustanovi i kažu da će sva deca biti upisana. Poslednjih godina postala je praksa da se, zbog većeg broja prijavljene dece, proširuju grupe. Sve više je mališana koje roditelji prijavljuju za boravak u vrtićima, iako je sve manje novorođene dece. Razlog je, verovatno, u činjenici da su usluge regresirane, pa se mnogi roditelji odlučuju na ovu vrstu zbrinjavanja dece. Takođe, zakon propisuje obavezan upis dece predškolskog uzrasta tako da mnogi mališani koje su čuvale bake od pet godine kreću u vrtić. Čest je i primer da se deca upisuju u jaslice s nepunih godinu dana, jer majke moraju da zadrže posao.
– Ne znamo sve razloge za ovu pojavu ali je evidentno da je broj dece koja se prijavljuju za upis u predškolsko obrazovanje sve veći. Do pre koju godinu brojka mališana za naših 19 vrtića nije premašivala dve hiljade, a sada je prijavljeno pet stotina dece više. Zrenjanin ima taj problem i razmišljamo o listama čekanja i prijavljivanja. Pravi uvid u situaciju imaćemo u septembru jer se u avgustu završava naš drugi upisni rok. Prvi upisni rok je dobro prošao i zadovoljni smo. Deca su upisana i već počinjemo sa formiranjem grupa – objašnjava Anđelija Mirković, direktor zrenjaninske predškolske ustanove.
U Predškolskoj ustanovi zaposleno je 350 radnika i povremeno se angažuje do 30 saradnika. Ova ustanova ima tradiciju dugu 150 godina. Iako zanimljivo uređeni, privatni vrtići nemaju uslova za zaposle dovoljan broj pedagoškog osoblja i po pravilu nemaju prateće službe, niti su u mogućnosti da dodatno finansiraju edukacije svog kadra. Cene se kreću od 50 do 100 evra mesečno dok je najviša cena smeštaja u državnom vrtiću 3.640 dinara. Reč je o regresiranju koje opština Zrenjanin praktikuje već godinama, tako da u zavisnosti od standarda roditelji plaćaju od 10 do 40 odsto ukupne cene usluga u vrtiću dok ostalo pokriva budžet grada. Boravak u vrtiću besplatan je za decu nezaposlenih roditelja i svih kategorija socijalno ugroženog stanovništva. Sem ove usluge, zrenjaninska predškolska ustanova ima organizovano čuvanje i noćenje dece kada su roditelji duže odstutni, kao i mogućnost za proslave rođendana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari