Renomirana kompanija „SISU auto“ iz Finske pokrenuće od jeseni proizvodnju u Fabrici automobile u Priboju, kako je to predviđeno Memorandumom o razumevanju, čijem je potpisivanju u Pribiju, prisustvovao i predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić. „Livnica“ iz Prijepolja nije obuhvaćena ovim Memorandumom, a o njoj će se razgovarati u julu ili avgustu, rekao je premijer Vučić. Međutim, prilikom nedavne posete Bosni i Hercegovini činilo se da je sudbina prijepoljske „Livnice sa nadgradnjom“ nešto izvesnija. Prema pisanju brojnih medija Aleksandar Vučić je pominjao „Prevent grup“ kao najozbiljnijeg potencijalnog kupca.


– U narednih 10 dana u potpunosti ćemo pokazati da želimo najbolje moguće partnerstvo sa BiH i otkloniti probleme koji su postojali, naglasio je Vučić tom prilikom i dodao kako se nada da će „Prevent grup“ iz Bosne i Hercegovine uskoro postati vlasnik Livnice u Prijepolju, koja treba da zaposli 500 radnika. Sarajevsko Oslobođenje navelo je izjavu premijera Srbije da je „pred kraj proizvodna investicija bh.kompanije u Srbiji jer je Prevent grupacija zainteresirana za kupovinu livnice u Prijepolju, a iako je bilo političkih problema da se ovo realizira, Vučić očekuje da u transparentnom procesu bih.biznismeni preuzmu tu kompaniju koja bi trebala imati oko 500 zaposlenih“.

Na konferenciji koja je održana u Sarajevu krajem maja, u okviru teme o perspektivama spoljne politike u regionalnoj prekograničnoj saradnji, predsednik opštine Prijepolje Emir Hašimbegović je izrazio uverenje da će se „vrlo brzo stvoriti uslovi za prodaju FAP Livnice sa nadgradnjom“, a sve je izvesnije, kako je istakao, da će novi vlasnik ovog preduzeća postati kompanija „Prevent grup“ iz Goražda, podsećajući da je to za medije potvrdio i premijer Vučić prilikom posete Sarajevu.

Direktor prijepoljske „Livnice sa nadgradnjom“ Željko Ružić nam je rekao da priča o zainteresovanosti bosanskohercegovačke firme za kupovinu „Livnice“ počinje u oktobru prošle godine i da je to firma koja ima fabrike po celom svetu, a autokomponentama se u Bosni i Hercegovini bave fabrike u Tešnju i Goraždu.

– Ovo je tokom prethodnih deset godina, od kada traje proces vlasničke transformacije najozbiljniji partner, jer su jasno rekli šta nameravaju, kaže Ružić i dodaje da bi „Prevent grup“ zadržao postojeći program proizvodnje livnice, uz proizvodnju odlivaka i autopresvlaka. Obavezali bi se da preuzmu postojeće radnike, ali i da zaposle nove, do 500 radnika“.

Neposredno posle ponude bosanskohercegovačke firme, stigla je još jedna. Reč je o „Aničić hevi inženjering“, južnoafričkoj firmi, čiji je vlasnik Nićifor Aničić, poreklom iz jednog prijepoljskog sela. Ova firma, zainteresovana za kupovinu „Livnice“, zadržala bi postojeći program.

– Mi smo imali kontakte, poslali smo informacije koje su potrebne ali, na žalost, nismo ovlašćeni i da pregovaramo oko preuzimanja, već je to u nadležnosti Agencije za privatizaciju pošto smo preduzeće u restrukturiranju, kaže direktor „Livnice sa nadgradnjom“ Željko Ružić . On je podsetio da je premijer Vučić odgovarao na direktna pitanja u Priboju o sudbini ovog nekada veoma uspešnog preduzeća, jednog od retkih u Srbiji koje opstaje uprkos svim nedaćama protekle skoro dve decenije, zbog svog proizvodnog asortimana. Tom prilikom je izjavio da će se sa rešavanjem sudbine Livnice krenuti narednog meseca, pa i Ružić očekuje da će se početi i razrešavati u tom roku.

– Nama je privatizacija veoma važna, imamo već celu deceniju nerešen status, sledi usvajanje reformskih zakona, stvoriće se novi povoljan zakonski okvir za kupce i nove mogućnosti za zapošljavanje i investiranje, što je dodatni podsticaj za kupce i investitore u nerazvijenim područjima kakvo je i Prijepolje, kaže Željko Ružić, direktor „Livnice sa nadgradnjom“.

Štrajk upozorenja

I dok premijer Vlade, predsednik opštine Prijepolje i direktor „Livnice sa nadgradnjom“ najavljuju skoro rešenje statusa ovog preduzeća koje se u restrukturiranju nalazi već godinama, radnici su početkom ove sedmice izrazili nezadovoljstvo zbog zaostalih plata štrajkom upozorenja, najavljujući generalni štrajk i zahtev Nadzornom odboru da smeni rukovodstvo ukoliko im ne bude isplaćeno 11 zaostalih zarada, kako oni tvrde, dok rukovodstvo firme podseća da je reč o pet i po neisplaćenih plata. U „Livnici sa nadgradnjom“ ostalo je, posle raznih socijalnih programa, samo stotinak radnika, a proizvodnja je na minimumu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari