Na svečanoj sednici Skupštine grada, na Dan oslobođenja Niša od Turaka, dodeljene su nagrade „11. januar“, najznačajnije gradsko priznanje, uz bojkot dela opozicije.
Ovogodišnju dodelu nagrada obeležio je i gest pisca Dejana Stojiljkovića koji je svoju nagradu „11. januar“, dobijenu 2014. godine, danas predao studentima u blokadi.
Svečana sednica Skupštine grada održana je u Svetosavskom domu, u krugu Saborne crkve.
“Hvala što nastavljate posao kralja Milana Obrenovića i održavate plamen slobode”, rekao je pisac Stojiljković studentima kojima je u zgradi blokiranog Univerziteta u Nišu simbolično predao svoju nagradu.
„Na današnji dan, kralj Milan Obrenović je oslobodio Niš i južne krajeve. On je bio čovek koji je znao da ceni slobodu, veliki reformator, od Niša koji je bio turska kasaba napravio je moderan evropski grad. Njegov dvor je bio u Nišu, mnogo je voleo Niš. Uveo je Zakon o štampi i Zakon o političkim strankama, na neki način je otac parlamentarizma. Bio je svetski čovek. Taj plamen slobode koji je on zapalio gori i danas“, kazao je Stojiljković.
On je dodao da nagrada ide studentima između ostalog i zato što je dosta devalvirala godinama unazad zbog politike i stranačkih uticaja.
„Ali, što kaže moj drug Dragan Bjelogrlić, nije Niš samo njihov, nego je malo i naš, niti je istorija samo njihova, nego je malo i naša“, kazao je.
Dodao je da na ovaj način studentima “predaje štafetu” jer je na istom mestu i sam protestovao 1996. i 1997. godine.
Stojiljković je, inače, pred lokalne izbore u Nišu prošle godine, javno podržao grupu građana Dr Dragan Milić, koja je nastupala kao opozicija.
Odbornici ove grupe građana danas nisu prisustvovali svečanoj sednici Skupštine na kojoj se dodeljuje ovo gradsko priznanje jer smatraju da bi to bilo „neprimereno“.
“U trenutku kada reke studenata u celoj Srbiji pa i Nišu izražavaju svoj bunt protiv korupcije tražeći pravdu, kada se svesno i namerno od strane institucija izbegava procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kada uzurpatorska i oktroisana niška gradska vlast ogromnim i brutalnim povećanjem cena nameće nevidjeni harač Nišlijama, kada se ista ta uzurpatorska gradska vlast bahati postavljanjem nekompetentnih osoba na odgovorne funkcije u gradu kao što je imenovanje DIF-ovca za direktora Narodnog muzeja u Nišu, kada su vlast u Nišu preuzeli izbornom kradjom i marifetlukom, neprimereno je da prisustvujemo ‘svečanoj’ sednici kao da se ništa ne dešava i kao da se institucije, pa i gradska Skupština ne nalaze u stanju potpunog raspada“, rekao je dr Milić.
I pokret Kreni- Promeni Niš je saopštio da njegovi odbornici ne prisustvuju sednici, uz obrazloženje da na dan kada se građani Niša sećaju žrtava hrabrih predaka u borbi za oslobođenje grada od stranog okupatora ne mogu da zaborave da ovog 11. januara „nema razloga za slavlje, dok se ne oslobodimo domaćeg okupatora koji je uzurpirao institucije, grad i državu“.
U ovom pokretu su ocenili da je simbol takvog uruđavanja institucija u gradu „nelegitimni predsednik Skupštine Igor Novaković, koji krši Ustav i narušava principe vladavine prava“.
„Ne želimo učestvovati u fingiranju normalnosti i svečanostima dok se grad i država nalaze pod okupacijom onih sa manjinskom podrškom građana“, naglasili su.
Poručili su građanima Niša da je „ovo trenutak da podrže mladost i trenutak za odlučnost i borbu za oslobađanje grada od unutrašnjih okupatora koji urušavaju budućnost svih nas“.
Ocenili su da je ovaj 11. januar dan za „bezrezervnu podršku studentima, srednjoškolcima i svim mladim ljudima širom Srbije, koji se već više od mesec dana hrabro bore za pravdu i zemlju bez korupcije“.
„Njihova odlučnost i istrajnost podsećaju na naše pretke koji su se borili za oslobođenje i dostojanstvo. Oni su primer generacije koja odbija da ćuti pred nepravdom, koja ustaje protiv uzurpatora i koja pokazuje da budućnost pripada onima koji se bore za istinu i pravo, a ne onima koji zloupotrebljavaju moć i institucije“, naveli su u Kreni- promeni.
Nagrada „11. januar“ za 2024. godinu pripala je proslavljenom srpskom i jugoslovenskom rukometašu i treneru Zoranu Tuti Živkoviću, pomoćniku direktora Klinike za neurohirurgiju dr Nebojši Stojanoviću, a postuhumno i nedavno preminulom profesoru Elektronskog fakulteta u Nišu Igoru Milovanoviću.
Nagrade za kolektive, takođe jednoglasnom odlukom svih članova komisije, dodeljene su Sportskom centru Čair koji ove godine obeležava 50 godina rada i postojanja, kao i Narodnim novinama čiji je prvi broj izašao iz štampe pre tačno 80 godina.
Na javni poziv ove godine pristiglo je 18 predloga za pojedince i osam za kolektive.
Članovi Komisije koja je dodeli nagrade su predsednik Skupštine grada Novaković, gradonačelnik Dragoslav Pavlović, kao i predstavnici Vojske Srbije, Eparhije niške i Univerziteta u Nišu.
Novaković je inače funkcioner Soscijalističke partije Srbije, a Pavlović- Srpske naredne stranke.
Nagrada se dodeljuje za izuzetna dostignuća koja afirmišu grad u privrednim, društvenim i drugim oblastima.
Ustanovljena je 1995. godine, a njen privi dobitnik bio je čelnik tadašnjih niških socijalista Mile Ilič koji ju je javno zagovarao.
Tuta novčani deo dao u humanitarne svrhe
Nagrada „11 januar“ se sastoji od diplome, statuete „Oslobodiocima Grada Niša“ i novčanog iznosa od 500.000 dinara.
Zoran Živković Tuta, koji je inače dobio najveći alauz prisutnih, saopštio je da svoj novčani iznos poklanja u humanitarne svrhe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.