Najranjivije starije žene 1Foto: Fonet/Božidar Petrović

Rezultati istraživanja udruženja Žene na prekretnici i SeConS grupe ukazuju na veliku socijalnu nepravdu prema ženama starijim od 45 godina na tržištu rada, izjavila je danas predstavnica SeConS grupe Marija Babović predstavljajući publikaciju Tržište rada u Srbiji – položaj žena 45+.

Ona je rekla da su žene starije od 45 godina u neravnopravnom položaju u odnosu na muškarce iste starosti precizirajući da je 65 odsto muškaraca u toj kategoriji zaposlenu u poređenju sa 50 odsto žena.

Žene u Srbiji su u nepovoljnom položaju na tržištu rada u poređenju sa ženama u Evropskoj uniji gde je 61,9 odsto zaposleno, dodala je ona.

Babović je rekla da postoje i velike razlike u primanjima, precizirajući da za istu platu muškarci rade 250 dana godišnje dok žene rade 290 dana.

Ona je ocenila da je do porasta diskriminacije prema ženama na tržištu rada došlo posle sloma socijalizma, dodajući da su žene pre devedesetih godina prošlog veka bile više zastupljene u ukupnom broju zaposlenih.

Predsednica udruženja Žene na prekretnici Mima Perišić je rekla da je izveštaj o ženama na tržištu rada jedinstven po tome što diskriminaciju na tržištu rada posmatra kroz starosnu kategoriju.

Ova analiza na daje mogućnost da bolje identifikujemo ranjive grupe a upravo su žene starije od 45 godina jedna od najranjivijih grupa, rekla je ona.

Perišić je dodala su u izveštaju identifikovane karakteristike ranjivosti te kategorije žena kao što su dugoročna nezaposlenost i tako omogućava efikasnije tražene rešenja.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je najavila da će ovaj izveštaj uvrstiti u godišnji izveštaj poverenika.

Naši podaci govore da su žene društvena grupa na prvom mestu po broju pritužbi povereniku, dodajući da je najviše pritužbi zbog diskriminacije oko materinstva i porodiljskog odsustva.

Glavna predrasuda kod jednog broja poslodavaca je da je zlatno doba za zaposlene između 30 i 45 godina, rekla je ona i upozorila da postoje firme u kojim postoje predrasude da stariji zaposleni nisu produktivni i da češće idu na bolovanje.

Ona je pozvala sve društvene aktere koji mogu da pomognu da se samo malo promeni ugao gledanja i izmene stereotipi, rekla je Stanković. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari