Bilateralni odnosi Kine i SAD su jedno od najvažnijih pitanja i izazova u 21. veku i glupo bi bilo biti pesimista kada je u pitanju dalji razvoj saradnje ove dve zemlje – ocenio je Roj Steplton, bivši ambasador SAD u Kini, na jučerašnjoj tribini organizovanoj na Univerzitetu Oklahoma.
I pored zabrinutosti koja vlada u svetu kada je u pitanju odnos između SAD i Kine, učesnici tribine koju je organizovao Institut za kinesko-američka pitanja izrazili su jedinstven stav da su odnosi dve zemlje stabilni, ali i da tek predstoji ozbiljan posao na unapređenju saradnje dveju sila.
Venžong Žou, aktuelni ambasador Kine u SAD, naglasio je da su obe zemlje u poslednjih nekoliko godina, kroz različite oblike ekonomske saradnje, učinile mnogo da odnosi između dve zemlje postanu bolji. On je međutim podsetio na problem umešanosti SAD u prodaju oružja Tajvanu i pri tom podsetio na zvaničan stav SAD koje Tajvan smatraju delom Kine.
– Na ovaj način SAD dovode u pitanje suverenitet Kine. Građani SAD će uskoro dobiti novog predsednika. I pored različitih mišljenja, istraživanja pokazuju da većina građana Kine priželjkuje pobedu kandidata Demokratske partije, Baraka Obame. Ipak, bez obzira na to koji će od dvojice kandidata biti pobednik na predstojećim izborima, novi predsednik SAD će imati mnoštvo zadataka pred sobom u cilju da održi dobre i prijateljske relacije sa Kinom – rekao je Žou.
Roj Steplton je takođe ukazao na to da će umešanost SAD u prodaju oružja Tajvanu biti sasvim sigurno jedan od najvećih izazova daljem razvoju saradnje dveju sila.
– Ukoliko pogledamo brojke, jasno je da je Kina danas jedna od vodećih svetskih sila. Amerika se, s druge strane, nalazi u jednoj od najvećih kriza u svojoj modernoj istoriji, a budućeg predsednika očekuju mnogi nerešeni problemi. Brojke takođe pokazuju da je nemoguća stabilizacija ekonomije u SAD bez razvoja saradnje sa Kinom. Danas, prvi put u istoriji, ekonomski eksperti obe zemlje svakodnevno kominiciraju, konsultuju se i razvijaju svoju saradnju. Novi predsednik SAD će morati da zadrži tu otvorenost komunikacije i stoga je neophodno da vlasti SAD ubuduće nastupaju sa velikim oprezom i bez želje da svojim idejama kreiraju politiku drugih zemalja. Aktuelnim problemima se mora pristupati pažljivo, na trezven i hrabar način, zaključio je Steplton.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.