Srbija se suočava sa brojnim izazovima, i u tome nismo usamljeni, gotovo cela Evropa se suočava sa istim ili sličnim izazovima. Vidim pomake na brojnim poljima, pa i u oblasti ljudskih prava, ali ne volim uopštene paušalne ocene.
Na osnovu rada institucije na čijem sam čelu i pritužbama koje dobijamo, diskriminaciji su i dalje najčešće izložene žene, osobe sa invaliditetom, starije osobe itd. Međutim, moram da istaknem da su u većem riziku od kršenja ljudskih prava naši građani i građanke koji žive u siromaštvu ili su na ivici siromaštva, zbog čega je potrebno da svi nadležni preduzmu sve mere kako bi se ova situacija popravila – ističe u razgovoru za Danas povodom Međunarodnog dana ljudskih prava Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Koliko ste pritužbi dobili ove godine? Iz koje oblasti najviše?
– Nastavlja se trend prema kome je i dalje najveći broj pritužbi u oblasti rada i zapošljavanja. Statistiku spremamo za naš redovni Godišnji izveštaj u martu. Ono što bih želela da istaknem jeste da smo ove godine povećali broj opštih preporuka pojedinim institucijama i ustanovama, čije sprovođenje treba da unapredi položaj različitih osetljivih grupa.
Nedavno ste potpisali izjavu sa državama iz okruženja. Kakva je regionalna saradnja u ovoj oblasti?
– Poverenik za zaštitu ravnopravnosti bio je inicijator i organizator prvog okupljanja svih tela za ravnopravnost iz zemalja regiona u ovom formatu i mislim da je Izjava koju su potpisale Srbija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija i Crna Gora od ogromnog značaja ne samo za unapređenje saradnje u oblasti ljudskih prava, već i za sve naše države. To je svakako bila vest dana za našu zemlju i Vaš list joj je posvetio posebnu pažnju. Izazovi sa kojima se suočavamo, svako u svojoj državi, nisu samo naši pojedinačni, već su zajednički, imaju svoju prekograničnu dimenziju i zahtevaju kontinuiranu komunikaciju i otvoren odnos. Čini mi se da smo ovim potezom pokazali da možemo i želimo da budemo razvojna snaga u okviru širih društvenih procesa u region. Budućnost regiona vidim isključivo kroz kvalitetnu i intenziviranu saradnju zasnovanu na principima uzajamnog uvažavanja i partnerstva.
Šta planirate za naredni period?
– Verujem u princip ravnopravnosti i verujem da je Srbija zajednička kuća za sve njene građane i građanke bez obzira na različitosti. Zato ću, kao i do sada, sa svojim timom raditi na daljoj izgradnji društva u kome se poštuju prava svakog pojedinca i u kome sve institucije rade svoj posao u okvirima zakonom utvrđenih ovlašćenja. Bez toga nema vladavine prava i pravne države. Treba biti realan i reći da ne postoji društvo u kome se u svakodnevnom životu neće kršiti pravo na ravnopravnost. Međutim, ono što jeste veoma bitno – postoji mehanizam zaštite i mi zato postojimo. Dakle, sve naše aktivnosti biće usmerene ka tome da Srbija bude još tolerantnija i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je tu da pokaže put i način da to činimo još bolje.
Priručnik za novinare
Na jučerašnjem predstavljanju priručnika za novinare „Borba za ravnopravnost“ poverenica Janković je izjavila da je to „alat i pomoć u izveštavanju“ i da ne očekuje da će se slika u medijima preko noći promeniti. Janković je na konferenciji za novinare izrazila nadu da će priručnik doprineti boljem izveštavanju i smanjenju diskriminacije u medijima. „Mediji izveštavaju uglavnom na adekvatan način, ali to je daleko od idealne slike“, istakla je poverenica. Priručnik je napisan u saradnji kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Misije OEBS i sadrži zakonske regulative o diskriminaciji, izvode iz kodeksa novinara, preporuke za nediskriminatorno izveštavanje, rečnik tolerancije i preporuke Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.