Ulaganje u vodoprivredu jeste strateško pitanje u svakoj zemlji. Iako ta ulaganja nisu mala, efekti su višestruki u odbrani i zaštiti ljudi i imovine, što se pokazalo u odbrani od poplava na teritoriji Vojvodine: prošle godine od visokog vodostaja na Dunavu, a ove godine u odbrani naselja na sremskoj obali Save.

Ono što je najvažnije, zahvaljujući preventivnom delovanju, jeste to što nijedan ljudski život u Vojvodini nije izgubljen u poplavama – zaključci su koje su javnosti prezentovali predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić, potpredsednik Vlade Vojvodine i šef Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić, kao i direktor Javnog vodoprivrednog preduzeća „Vode Vojvodine“ Mirko Adžić.

– Najveće postignuće jeste to što nijedan ljudski život nije bio ugrožen u Vojvodini, iako smo imali istu vrstu problema i istu količinu vode koja je nadirala. Koliko je odbrana od poplava bila zamašna, govore podaci da je bilo angažovano 1.200 stručnjaka iz vodoprivrede, više od 1,5 miliona džakova i 600 teških mašina, izgrađeno je 40 kilometara privremenih nasipa za odbranu sremskih sela – rekao je Pajtić, navodeći da je Srem uspešno odbranjen od poplava zbog ulaganja u odbrambene sisteme prethodnih godina.

– Preko 30 miliona evra uloženo je u izgradnju i rekonstrukciju nasipa, a tri milijarde godišnje se ulažu u obnavljanje nasipa. Samo u poslednje tri godine očišćeno je preko 1.500 kanala i rekonstruisano oko 90 kilometara nasipa na slabim tačkama širom Pokrajine – kazao je Pajtić, ističući da ulaganja u vodoprivredu moraju biti preventivna.

Predsednik pokrajinske vlade je izjavio da će u roku od šest meseci Pokrajina sanirati štete u selu Jamena, koje je bilo u potpunosti poplavljeno i najteže stradalo.

Komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić napomenuo je da je ovo bila najkompleksnija odbrana u istoriji Vojvodine.

– Počelo je sa problemima sa unutrašnjim vodama u opštini Irig, u Vrdniku, zatim u delu opštine Ruma i Sremska Mitrovica, da bi onda branili od izlivanja Save 122 kilometra obale. Nijedan život nije bio ugrožen i pokušali smo da preventivno uradimo sve da zaštitimo ljude i imovinu. To smo uspeli zahvaljujući, pre svega, stručnjacima sa iskustvom uz našu potpunu političku podršku – rekao je Ješić uz konstataciju da su ulaganja u vodoprivredi u prethodnom periodu doprinela da se u ovoj oblasti zadrže inženjeri i drugi stručnjaci i da se nabavi nova mehanizacija, pomoću koje se uspelo u pravljenju ovih nasipa u kratkom roku.

Osvrnuvši se na rekordni vodostaj Save od 863 centimetra, direktor „Voda Vojvodine“ Mirko Adžić je rekao da je za odbranu Sremske Mitrovice utrošeno više od 700.000 džakova, u Sremskoj Mitrovici i Mačvanskoj Mitrovici utvrđeno je 14 kilometara, u opštinama Pećinci i Ruma postavljeno je oko 15 kilometara džakova.

– Odbrana od poplava bila je specifična zbog razuđenosti sela. U isto vreme branili smo sedam-osam sela. Za nas je najvažnije da nijedan ljudski život nije bio doveden u pitanje i to što je stanovništvo na vreme dobilo informacije da se evakuiše. U našem branjenom području nigde nije probijen nasip – apostrofirao je Adžić.

Vojvodina nije pretrpela preveliku štetu

– Prema proceni od pre nekoliko dana, na nivou Vojvodine šteta je 2,6 odsto, odnosno 6,7 na teritoriji Srema. To su, uglavnom, zemljišta pored vodotokova koji nisu mogli da se uliju u nabujale reke Bosut i Savu. Biće završeni izveštaji pomoću GPS metode, utvrdićemo koje je to zemljište i preliminarno možemo reći da nemamo prevelikih šteta, odnosno da je na nivou između 10.000 i 15.000 hektara na teritoriji Vojvodine – kazao je Goran Ješić i naveo uporedni podatak da je 2010. godine bilo 300.000 hektara prevlaženih površina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari