U automobilskim nesrećama, davljenjima i ostalim nezgodama umre 830.000 dece svake godine širom sveta, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija. „Iznenadili smo se koliko je to veliki problem na globalnom nivou. Ne postoji dovoljno saznanja o tom fenomenu, niti o mogućnostima za zaštitu dece“, rekla je na konferenciji za novinare zvaničnica SZO Etjen Krug.


Afrika prednjači u broju nesreća u kojima život gube deca. Taj broj je čak deset puta veći nego u razvijenim zemljama kao što su Australija, Holandija, Novi Zeland, Švedska i Britanija, u kojima se deca najmanje povređuju i umiru u nesrećama, prema tom izveštaju. Broj ovih nesreća bi se umanjio za polovinu uvođenjem sigurnosnih sedišta za decu, pokrivanjem bunara i bazena u oblastima gde se deca igraju, postavljanjem ograda koje će mlade sprečiti da izleću na puteve, piše u zajedničkom izveštaju SZO i Organizacije UN za decu i omladinu (Unicef).

„Siromašnija deca su u mnogo gorem položaju od dece u bogatijim društvima. Povrede u detinjstvu su uzrok socijalne nepravde, i o tome treba više da se govori“, rekla je jedna od saradnica na izveštaju. Prema izveštaju, najviše dece gine u saobraćajnim nesrećama, čak 260.000 svake godine, a 10 miliona biva povređeno. U vrhu te liste su i požari, padovi i nenamerna trovanja. Svetska zdravstvena organizacija pozvala je vlade i zdravstvene zvaničnike da se uhvate u koštac sa tim problemom, kao i sa bilo kojim drugim razvojnim pitanjem i navela je da smrti i povrede u nesrećama siromašne porodice još više bacaju u dugove. „Svako dete ozbiljno povređeno u nesreći koštaće u budućnosti ekonomiju države iz koje je“, zaključuje se u izveštaju Svetske zdravstvene organizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari