Američki predsednik Barak Obama potpisao je zakon o finansiraju federalne vlade do 30. septembra 2015, čime je on stupio na snagu, saopštila je Bela kuća. Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je prošle nedelje predlog zakona kojim se predviđa 1,1 hiljada milijardi dolara za finansiranje federalne vlade, ali je dokument u Senatu prošao u poslednjem trenutku, u subotu uveče.


Zakon je kompromis koji je izazvao nezadovoljstvo među i liberalima i konzervativcima u Kongresu, ali je sprečio blokadu rada vladinih institucija. Konzervativci su nezadovoljni zbog toga što predloženi dokument ne dovodi u pitanje imigracionu politiku administracije Baraka Obame, dok demokrate nisu zadovoljne zbog toga što će oslabiti regulisanje finansijskih instrumenata.

Ovaj zakon se ne odnosi jedino na ministarstvo unutrašnje bezbednosti, čije finansiranje ističe 27. februara 2015, što je bio zahtev republikanaca. Od 1.014 milijardi dolara predviđenih ovih zakonom, za odbranu će biti izdvojene 554 milijarde dolara, od čega pet milijardi za borbu protiv ekstremista Islamske države u Iraku i Siriji.

Za ministarstvo spoljnih poslova biće izdvojene 49,3 milijarde dolara, od čega 5,4 milijarde odlaze na obezbeđivanje američkih ambasada. Za borbu protiv ebole planirane su 5,4 milijarde dolara, što uključuje i novac za istraživanja, rad na vakcini, intervencije u zapadnoj Africi i zaštitu na teritoriji SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari