Najviše se kampuje u Danskoj i Luksemburgu u celoj EU 1Foto: Pixabay/Free-Photos

Ovogodišnji prolećni i letnji odmori trenutno su pod uticajem epidemije korona virusa, zbog ograničenja putovanja kao i drugih mera predostrožnosti preduzetih kao odgovor na pandemiju.

Kako bi bili u mogućnosti da nastave da otkrivaju svet, oni koji su željni putovanja biće prinuđeni da prilagode svoje odmore novonastaloj situaciji.

Prema podacima Eurostata, oni koji vole da kampuju tokom godišnjeg odmora u Evropskoj uniji u 2018. imali su na raspolaganju 23.200 kampova.

Velika većina njih nalazila se u ruralnim područjima (68 odsto) ili manjim jedinicima lokalne samouprave i predgrađima (26 odsto), dok je samo šest odsto kampova smešteno u gradovima.

Najviše se kampuje u Danskoj i Luksemburgu u celoj EU 2
Foto: Pixabay/Pexels

Više od dve trećine ovih kampova (70 odsto) nalazilo se u samo četiri države članice EU: Francuskoj (35 odsto kampova u EU), Nemačkoj (13 odsto), Holandiji (12 odsto) i Italiji (10 odsto).

Posetioci su u kampovima tokom 2018. godine ostvarili ukupno 352 miliona noćenja, što predstavlja 13 odsto svih noćenja u turističkom smeštaju unutar EU.

Kasno proleće i leto najpopularniji su periodi za kampovanje tokom godine. U 2018. godini broj noćenja u kampovima širom EU u avgustu (31 odsto) i julu (27 odsto) zajedno je predstavljao više od polovine ukupnog broja noćenja na godišnjem nivou. Jun (11 odsto), maj i septembar (oba po devet procenata) su takođe bili popularni meseci za kampovanje.

Među državama članicama EU, najveći udeo turističkih noćenja u kampovima u 2018. godini zabeležen je u Danskoj i Luksemburgu (u obe države po 33 odsto svih noćenja u turističkom smeštaju u zemlji), Francuskoj (28 odsto) i Švedskoj (26 odsto).

Najviše se kampuje u Danskoj i Luksemburgu u celoj EU 3
Udeo turističkih noćenja provedenih u kampovima Foto: Eurostat

U apsolutnom broju, Francuska je zabeležila najveći broj turističkih noćenja u kampovima tokom 2018. godine, sa 35 odsto svih noćenja u kampovima u EU, a slede Italija (16 odsto), Španija (11 odsto) i Nemačka (10 odsto).

Kad je reč o kampovanju u evropskim regionima statistika varira. Među regijama EU, Langdok-Rusijon na granici Pirineja i Sredozemnog mora zabeležio je najveći udeo noćenja u kampovima (59 odsto svih noćenja u turističkom smeštaju u regiji) u 2018. godini.

Najviše se kampuje u Danskoj i Luksemburgu u celoj EU 4
Foto: Pixabay/Pooch_eire
Region Loare u Francuskoj takođe je zabeležio preko polovine noćenja provedenih u kampovima (51 odsto), a potom slede tri francuske regije: Bretanja (50 odsto), Akvitanija (49 odsto) i Poatu-Šarant (48 odsto), te tri danske regije: Zeland, centralni Jitland i Južna Danska (svi po 48 odsto).
Ostale regije EU u kojima je kampovanje bilo relativno važno bile su skandinavske zemlje kao i jadranski basen. S izuzetkom prestonica poput Kopenhagena, Stokholma i Zagreba, udeo noćenja u kampovima u ukupnim noćima u turističkom smeštaju bio je veći od 20 odsto u svim ostalim regionima Danske, Švedske i Hrvatske.
Najviše se kampuje u Danskoj i Luksemburgu u celoj EU 5
Turistička noćenja ostvarena u kampovima po regionima EU Foto: Eurostat

U većini zemalja centralne i istočne Evrope kampovi su u 2018. godini imali ograničen značaj u turističkom sektoru. Ni u jednom regionu Bugarske, Estonije, Litvanije, Poljske, Rumunije ili Slovačke nije udeo noćenja u kampovima premašio pet odsto.

U ovom delu Evrope, jedini region sa udelom većim od 15 odsto bilo je centralno Podunavlje (16,3 odsto) u Mađarskoj, koje se graniči s jezerom Balaton.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari