Crna Gora je „ostvarila izvestan napredak“ u primeni evropskih političkih standarda, ali „važni rezultati i dalje treba da budu postignuti posebno u kapacitetu državne uprave i suzbijanju korupcije“, ocenila je Evropska komisija u Izveštaju o strategiji proširenja Evropske unije.
Crna Gora je „ostvarila izvestan napredak“ u primeni evropskih političkih standarda, ali „važni rezultati i dalje treba da budu postignuti posebno u kapacitetu državne uprave i suzbijanju korupcije“, ocenila je Evropska komisija u Izveštaju o strategiji proširenja Evropske unije.
Uz pohvale za „uspešan napredak u primeni neophodnog zakonskog okvira i institucija posle nezavisnosti“, uključujući usvajanje ustava, Evropska komisija napominje da „tek treba da se uspostavi konsenzus političkih snaga o ključnim stavkama izgradnje državnih ustanova“. Crna Gora je na polju „demokratije i vladavine prava učinila izvestan napredak, uz stalno napredovanje u zakonodavnim i reformama državne uprave“, uz pomak u sprovođenju ključnih prioriteta Evropskog partnerstva (programa pridruživanja EU) i snaženje sposobnosti državne uprave.
Korupcija u izgradnji kuća i stanova
Osvrćući se na to da je „korupcija opšteproširena i da predstavlja veoma ozbiljan problem“, analitičari izvršnog tela EU ukazuju na to da „i dalje postoje praznine u zakonima i sukobi interesa kad su u pitanju državni zvaničnici“. „Velika opasnost korupcije postoji u izgradnji (kuća i stanova), zemljišnom planiranju i dozvolama za gradnju, koncesijama i javnim nabavkama“, navodi se u izveštaju. Dodaje se da „ovakvo stanje nalaže hitnu akciju da bi se ostvarili rezultati u borbi protiv korupcije, posebno korupcije na visokom nivou“. U izveštaju se takođe navodi da je nužno u Crnoj Gori „ojačati međunarodne kapacitete za saradnju na poljima pravosuđa i policije“.
U primeni evropskih ekonomskih merila Crna Gora je dalje napredovala ka uspostavljanju funkcionalne tržišne privrede, iako je to usporeno. „Ipak, rezultati su bili pretežno ograničeni i Crna Gora još nije postigla postojane rezultate u reformama“, smatra Evropska komisija, uz opasku da je „reforma pravosuđa tek u povoju“. „Korupcija je opšteproširena i predstavlja veoma ozbiljan problem“, smatra Evropska komisija i napominje da se usvajanje prvog izveštaja crnogorske nacionalne komisije za suzbijanje korupcije „može smatrati korakom napred, ali zakonska primena je problem“. Kao „ozbiljan problem“ se vidi i „pranje novca“.
U analizi, koja vrlo sažeto odslikava i godišnje izveštaje o evropskim reformama u svim zemljama Zapadnog Balkana i Turske, koji će u utorak objaviti Evropska komisija, podvlači se da su se parlament i vlada Crne Gore „prilagodili zahtevima nezavisnosti“, pa je parlament počeo s primenom poslovnika iz 2006, uz bolju pripremu rada i jačanje administrativne sposobnosti. Vlada u Podgorici je, dodaje se, „preustrojena i nastavlja se s jačanjem novih institucija, s naglaskom na reformu odbrane, spoljne i unutrašnje poslove“. „Međutim, efikasnost vlade, posebno kad je reč o sprovođenju zakona, mora biti dalje ojačana“, navodi se u analizi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.