Ukidanje blanko ostavki nije izazvalo veća uzbuđenja u Somboru, jer je vladajuća većina u lokalnom parlamentu stabilna. Skupština grada ima ukupno 61 odborničko mesto, a 38 mandata pripada skupštinskoj većini koju čine Demokratska stranka (na čijoj su listi i odbornici Demokratske stranke Hrvata u Vojvodini), Demokratska stranka Srbije, Mađarska koalicija i koalicija Pokrenimo Sombor zajedno (SPO, G17 plus i LSV), dok opoziciji pripadaju 23 odbornička mandata.
Jedina opoziciona stranka dosad je bila Srpska radikalna stranka, koja je prilikom rascepa stranke ostala bez 16 odborničkih mandata, a zamenili su ih članovi Srpske napredne stranke. Okružni sud je, međutim, uvažio žalbu radikala, pa je 16 odbeglih odbornika zamenjeno novim snagama iz redova SRS.
Sada se, odlukom Ustavnog suda, naprednjacima vraćaju mandati. Saša Todorović, predsednik Opštinskog odbora SNS-a, koji je jedan od 16 odbornika koji je ostao bez mandata, kaže da nakon objavljivanja odluke Ustavnog suda u Službenom listu neće biti prepreke da se odbornicima SNS-a vrate mandati. On očekuje da će svih 16 odbornika delovati u okviru jedne odborničke grupe i već najavljuje da će za skupštinskom govornicom otvoriti temu o lokalnim komunalnim taksama, koje su po mišljenju naprednjaka, previsoke.
U Srpskoj radikalnoj stranci, međutim, smatraju da se odluka Ustavnog suda ne može primenjivati retroaktivno.
– U ovom skupštinskom sazivu ne može se ništa menjati, jer bi to značilo da su i sve odluke lokalnog parlamente, bez obzira kako smo mi glasali, nevažeće – smatra Stevan Kesejić, šef odborničke grupe SRS u lokalnoj skupštini u Somboru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.