Nedavne poplave u zapadnoj Srbiji pokazale su koliko je to osetljiva oblast, a često su i posledica nemara.
Velike majske poplave pre šest godina bile su pravo iskušenje za Šabac i Mačvu. U poplavnom talasu, 18. maja, Sava je dostigla apsolutni maksimum od 665 centimetara, dok je prethodni najviši vodostaj bio 590.
Poplavljeno je nekoliko hiljada hektara oranica i drugog zemljišta, ali je to bilo u nebranjenom delu obale. Najkritičnije je bilo na delu kod Čevrntije, dvadesetak kilometara od Šapca.
Na hiljade dobrovoljaca danima je branilo poroznu obaloutvrdu, postavljen je ogroman broj džakova sa peskom i srećom Sava se tu nije izlila.
Uz pomoć Evropske unije ovde je ove godine završena obaloutvrda u dužini od 5,2 kilometra, kao i na Drini kod Crne Bare.
U to je uloženo oko deset miliona evra, pa je čitav ovaj kraj dugoročno obezbeđen od najvećih poplava. S druge strane, zbog loših iskustava tokom tih poplava Grad Šabac uložio je više od sto miliona dinara u pročišćavanje kanala i vodotokova drugog reda.
Očišćeno je 110 kilometara kanala i što je najvažnije oni se redovno održavaju.
Znatna pažnja posvećena je i održavanju kišne kanalizacije, kako bi mogla da primi veće količine padavina, tako da ovde nije bilo primera kao u Beogradu da su i saobraćajnice poplavljene. Tokom velikih poplava pričinjena je šteta u šabačkom kraju od 1,2 milijarde dinara.
Sa desetostruko manjim iznosom moguće je ove štete smanjiti na minimum, i za to je potrebna stalna briga o kanalima i vodotokovima.
Važan segment protiv viška bujičnih voda su i zelene površine i u Šapcu se one koliko mogu brane od nasrtaja betona i asfalta. U toku je formiranje Savaparka, gde bi se dobilo 300 hektara zelenih pivršina upravo pored Save.
Tekstovi su deo projekta koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.