Do kraja ove nedelje započeće ovogodišnja istraživanja i radovi na arheološkom lokalitetu Vlasac kako bi se stekla još jasnija slika o gašenju mezolitske i stvaranju neolitske kulture u južnom Podunavlju.

Dosadašnjim istraživanjima ustanovljeno je da Vlasac nalazište iz mezolitskog doba (devet hiljada godina p.n.e. ) i da prethodi Lepenskom viru, ali kako to objašnjava dr Dušan Borić sa Univerziteta u Kembridžu, on daje i kontinuitet između mezolitskog i ranoneolitskog naseljavanja ove lokacije, kao i da je mestimično korišćen i u vreme kada i Lepenski vir.

Istraživanja na Vlascu poslednjih nekoliko godina rađena u okviru projekta Praistorije severoistočne Srbije započela su 2004. godine, u koji su bili uključeni stručnjaci Univerziteta u Kembridžu i Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, a kojim je rukovodio dr Dušan Borić. Tokom istraživanja arheolozi su pronašli veliki broj grobova, konstrukcija i drugih objekata vezanih za život i neku vrstu religioznih prostora u kojima su obavljani raznovrsni obredi.

Arheološki lokalitet Vlasac nalazi se na tri kilometra uzvodno od Lepenskog vira i arheolozima je poznat od 1970. godine godine. Pre stvaranja đerdapske akumulacije i potapanja niza arheoloških lokaliteta, Vlasac je delimično istražio profesor Dragoslav Srejović. U žižu interesovanja domaće i stručne javnosti Vlasac je dospeo avgusta 2002. godine kada je donjomilanovački ribar Momčilo Đorđević, u vreme niskog vodostaja Dunava na potezu Vlasca, pronašao tri predmeta. Na jednom od njih, a smatra se da on predstavlja žrtvenik, urezani su simboli koji, kako su neki ocenili, predstavljaju prvo poznato pismo na svetu, starije i od zvanično najstarijeg protosumerskog, koje datira od 3100. godine pre nove ere. Ekipa dr Dušana Borića, osim na Vlascu, istraživaće ovog leta i pećinu iznad Trajanove table.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari