Natalija Jovanović: Dekanka na slobodnoj teritoriji 1Dekanka Natalija Jovanović: Foto Z.M./Danas

Vi se nalazite na sigurnoj i slobodnoj teritoriji koja se zove Filozofski fakultet. Hvala što ste se probudili i uzeli stvar iz naših ruku- mi izgleda nismo umeli da rešavamo probleme, rekla je Natalija Jovanović, dekanka ovog fakulteta u Nišu, koji je širom otvorio vrata za studentsku blokadu, organizovanu povodom tragedije u Novom Sadu, kada je pri padu nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi.

Jovanović je jedan od retkih čelnika fakulteta u Srbiji koji je javno podržao aktuelne studentske zahteve i protest.

Prema njenom mišljenju, to bi trebalo da učini i svaki drugi profesor ili dekan, jer im to nalaže profesija kojom se bave i lična savest.

Studentske zahteve je podržalo, a osudilo represiju prema onima koji učestvuju u protestima povodom novosadske tragedije, i još 171 zaposlenih na „njenom“ fakultetu, od ukupno njih 230.

Natalija Jovanović: Dekanka na slobodnoj teritoriji 2
Foto Z.M./Danas

„Najzad imamo generaciju onih koji su rešili da stvaraju zdravo društvo, bez kojeg nikome od nas neće biti dobro. Pametni mladi ljudi, a naši“, kazala je Jovanović u amfiteatru, prepunom studenata, koji su u petak u 11.52 časova blokirali fakultet.

Ovakav njen javni stav propraćen je tekstovima u provladinim tabloidima da je u julu ove godine navodno bila uhapšena u akciji SBPOK kao deo grupe koja je nameštala tendere za nišku građevinsku firmu „Avenija sistem“.

Objavljeno je, pritom, da je njena podrška studentima zapravo lažna, kako bi se predstavila kao politička žrtva za slučaj da bude osuđena.

„Naravno da ništa od toga nije istina. Ne volim da podnosim tužbe protiv medija, ali ovoga puta ću možda morati. Dosta je bilo laži i zarobljene države. Neka meni rade šta god hoće, vi ćete nastaviti dalje“, rekla je ona studentima, dodajući da joj najteže padaju laži da ih ne podržava.

Jovanović je, inače, aktivna učesnica građanskih i drugih protesta u Nišu još od devedesetih godina prošlog veka.

Mogla se sresti i na „Protestu protiv dikature“, 2017, uz objašnjenje, u Danasu, da je osnovni motiv za to „podrška studentima, uz koje je uvek bila i razumom i srcem, i koja mora da postoji posebno u teškim vremenima“.

Kao jedini dekan sa niškog Univerziteta, koji broji 13 fakulteta, učestvovala je i javno podržala proteste „1 od 5 miliona“, dve godine kasnije.

U decembru 2021. godine učestvovala je u ekološkim protestima, protiv projekta „Jadar“, rudarenja litijuma i uništavanja prirode.

Bila je na čelu kolone, zajedno sa studentima, i u protestima „Srbija protiv nasilja“, u junu 2023.

Kritičari joj pripisuju bliskost različitim političkim opcijama, kojima je pripadao i njen suprug, dugogodišnji niški političar Branislav Jovanović, te „urušavanje“ naučnog integriteta fakulteta na čijem je čelu, kao i navodno koruptivno i autokratsko ponašanje.

Na funkciji dekanke nalazi se od 1. oktobra 2016. godine.

Redovna je profesorka na Departmanu za sociologiju.

Rođena je 1961. godine u Nišu. Majka je dve kćeri i ima tri unuka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari