Natalija Jovanović: Dekanka uz studente 1

Ovaj protest je ispit zrelosti studenata i mlade generacije. Oni hoće da znaju da li će se okolnosti u zemlji promeniti ili će morati da odu u svet.

Moje mesto je uz studente, posebno kada je teško, a danas to jeste, kaže Natalija Jovanović, dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu, koja se može sresti na „Protestu protiv diktature“, što je prilična retkost među čelnicima državnih univerziteta i fakulteta u Srbiji.

U razgovoru za Danas ona još kaže da su predsednički izbori u Srbiji bili „kobajagi“, pre svega zbog toga što su apsolutno favorizovali jednu političku ličnost, da u zemlji vlada medijski mrak i da nam je potrebna Vlada nacionalnog jedinstva koja bi pripremila nove izbore na svim nivoima. Političke ocene nisu joj bile strane ni ranije, ali, uprkos informacijama da je bila niška funkcionerka Vuksanovićeve NDS, tvrdi da nikada nije bila članica neke političke stranke. Samo je, navodi, podržavala supruga, Branislava Jovanovića, koji je već tri decenije gradski ili republički funkcioner, te istaknuti pripadnik SPO, Narodne stranke Pravda, Niške pravde, G17 plus ili URS. Bila je učesnica građanskih protesta od početka devedesetih, kao i 2000. godine.

Na Departmanu sociologije Filozofskog fakulteta u Nišu radi 30 godina. Bila je prodekanka za nastavu od 2004. do 2010. godine, kada je fakultet prvi put dobio akreditacije za svoje studijske programe. U okviru Tempus projekata uspela je da obezbedi otvaranje i dva nova studijska programa. Funkciju dekanke Filozofskog fakulteta obavlja od oktobra 2016, kao prva žena dekan ove visokoškolske ustanove, osnovane pre 46 godina.

Tada je najavila osavremenjavanje i poboljšanje kvaliteta nastave, te kreiranje novih studijskih programa prema zahtevima tržišta rada. Fakultet mora da prati promene u obrazovanju, programi koji su kreirani pre više od 20 godina moraće da se menjaju, a nastavnici da primenjuju nove tehnologije, kazala je. Fakultet je poslednjih meseci postao „stecište slobodne misli“ za širu javnost, kroz organizovanje tribina, na kojima su učestvovali Ratko Božović, Jovo Bakić, Čedomir Čupić, Miodrag Zec.

Autorka je dve monografije posvećene sociologiji obrazovanja i metodici nastave. Objavila je više naučnih radova u domaćim i inostranim časopisima vezanih za sociologiju obrazovanja, školsko (vršnjačko) nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje dece, probleme obrazovanja dece iz ranjivih grupa…

Oni koji je poznaju kažu da je građanski odvažna, temperamentna, pa i „antiprotivna“, ali i „kadra stići i uteći“, što joj se istovremeno upisuje i u vrline i u mane, u zavisnosti ko o tome govori. Ima dve ćerke i dva unuka.

Rođena je 5. decembra 1961. u Nišu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari