Povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu održava se izložba u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu pod nazivom „Dani ramondi, vaskrsavajućih dragulja Balkanskog poluostrva“.
Organizovano je besplatno vođenje kroz Botaničku baštu i izložbu čije su autorke profesorke Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu – profesor doktor Maja Lazarević i profesor doktor Tamara Rakić.
Doktor Tomica Mišljenović, asistent Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu za Danas je rekao su povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu pripremili izložbu gde se mogu videti živi primerci natalijine ramonde.
„Pored natalijine ramonde na području naše zemlje javlja se i srpska ramonda. Nju je opisao Josif Pančić kao novu vrstu za nauku, a natalijinu ramondu opisali su zajedno Josif Pančić i doktor Sava Petrović, dvorski lekar Obrenovića“, naveo je Mišljenović.
Pored ove dve vrste u stakleniku botaničke bašte „Jevremovac“, prikazana je i treća vrsta iz ovog roda koja naseljava područje Pirineja. Navodi da se u vitrini u stakleniku mogu videti i keramički modeli natalijine ramonde i srpske ramonde koje je izradio Boris Bogdanović, umetnik keramičar. Izložbu ovih modela podržao je sekreterijat za kulturu Grada Beograda.
Na izložbi se posetioci mogu upoznati sa biologijom, ekologijom i fiziologijom natalije ramonde i srpske ramonde preko informativnih postera koji se nalaze na stakleniku.
Ističe da su ramonde jako zanimljive jer one imaju mogućnost isušivanja kada su loši uslovi na staništu, a kada uslovi postanu povoljniji oni ozelene i zato njih smatraju biljkama vaskrsnicama ili feniks biljkama.
U sklopu izložbe organizovana je i besplatna radionica za decu od pet do deset godina posvećena ramondama. Nakon kraćeg obilaska Botaničke bašte uključen je i kreativan deo sa crtanjem i bojenjem, ali i upoznavanje sa ramondama kroz herbarijumsku zbirku.
Mišljenović ističe da je vrlo važno da se najmlađi posetioci upoznaju sa specifičnosti ovih vrsta, jer su ramonde retke, ugrožene, zakonom zaštićene i važno je da ih deca prepoznaju, da se upoznaju sa značajem zaštite retkih i ugroženih biljnih vrsta, ali i da se upoznaju sa svetom biljaka.
U toku trajanja izložbe mogu se nabaviti razglednice koje su ujedno i bojanke sa unikatnim crtežom natalijine ramonde na biletarnici Botaničke bašte koje je radila Una Korica master inženjer arhitekture koja potpisuje i dizajn cele današnje izložbe.
Izložba će biti otvorena za posetioce svakog dana od 9 do 16 časova i trajaće do utorka, 15. novembra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.