Predsednik opštine Kikinda Ilija Vojinović (DS) uputio je juče izvinjenje direktorki Fonda za humanitarno pravo Nataši Kandić zbog neprijatnosti koje je doživela u junu 2005. godine, kada ju je tadašnje rukovodstvo Opštine, predvođeno bivšim predsednikom Branislavom Blažićem, proglasilo nepoželjnom osobom, odnosno personom non grata u tom gradu.
– Kikinda je tolerantna sredina, otvorena za sve ljude bez obzira na njihovu nacionalnu, versku, političku ili bilo koju drugu pripadnost, poručio je Vojinović.
Nakon što je u junu 2005. godine Nataša Kandić izjavila da je Tomislav Nikolić, tadašnji zamenik predsednika Srpske radikalne stranke, učestvovao u ratnim zločinima počinjenim u Antinu, u Hrvatskoj 1991. godine, tadašnji predsednik opštine Kikinda i Nikolićev stranački kolega Branislav Blažić, proglasio ju je personom non grata u Kikindi.
– Zgroženi izjavom gradonačelnika Blažića, mi smo pozvali gospođu Kandić u goste. Kikindski radikali su tada bili silni i to je bila samo jedna u nizu njihovih nepodopština i mi smo hteli da pokažemo da ne reprezentuju samo Blažić i radikali naš grad, već da ima i mnogo nas koji drugačije mislimo i koji želimo da pokažemo da je u Kikindu svako dobrodošao – kaže za Danas Željko Bodrožić, urednik Kikindskih.
Tokom njenog gostovanja u emisiji VK televizije, stotinak pristalica ove stranke pokušale su ispred zgrade televizije da izvedu svojevrsnu predstavu, jer su neki od njih bili obučeni u bele mantile i s hirurškim maskama na licu, a nosili su pumpe za zaprašivanje. Pošto je Nataša Kandić ušla u TV VK, radikali su prskali trotoar i rekli da to rade, jer žele da dezinfikuju kikindsku opštinu od žene koja širi antisrpsku histeriju. Stanovnici Kikinde nisu imali čak ni priliku da odgledaju ceo intervju sa Kandićevom, jer je posle dvadesetak minuta intervjua u jednom delu Kikinde nestala struja, pa je prestala da radi i kablovska televizija koja emituje program TV VK. Ipak, nakon pola sata struja je došla i gostovanje Nataše Kandić je uspešno okončano. Lokalna Elektrodistribucija tada je odbacila tvrdnje da je struja namerno isključena.
Nataša Kandić, direktorka Fonda za humanitarno pravo, kaže za Danas da će povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta 27. januara u Kikindi biti održana međunarodna konferencija pod nazivom „Naš doprinos pomirenju – da ne zaboravimo ljude kojih više nema“, posvećene rasvetljavanju zločina od 1941. do 1948. godine u Vojvodini.
– Konferenciju će organizovati opština Kikinda i Regionalna komisija za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava počinjenih od 1991. do 2000. na teritoriji nekadašnje SFRJ (REKOM), ukazuje Kandićeva.
Prema njenim rečima, izvinjenje upućeno zbog ponašanja nekadašnje vlasti veliki je korak ka pomirenju.
O bivšem predsedniku opštine
Nekadašnji predsednik opštine Kikinde, Branislav Blažić, bio je jedan od najdoslednijih sledbenika Vojislava Šešelja na severu Banata sve do 2008. godine, kada se sa većinom članova kikindskog odbora Srpske radikalne stranke, priklonio Tomislavu Nikoliću. Blažić je nedugo nakon što je smenjen sa mesta predsednika opštine, 2008. godine, preselio u Beograd. Pre dve godine protiv njega je podneta krivična prijava, a tužilaštvo ga tereti da je potpisivanjem ugovora sa kompanijom ASA oštetio opštinski budžet i pribavio ogromnu imovinsku korist za ovu firmu koja je za vreme njegovog mandata postala strateški partner opštine u iznošenju i deponovanju komunalnog otpada. Suđenje je počelo krajem decembra u Osnovnom sudu u Kikindi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.