Novu rusku koncepciju evropske bezbednosti prezentirao je u Briselu stalni predstavnik Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin. Moskva je Severnoatlantskoj alijansi predložila da zaključi sporazum o bezbednosti, koji se temelji na Povelji UN. Učesnici tog sporazuma mogle bi biti i pojedine zemlje, ne obavezno evropske, već, na primer, Kina i Indija i međudržavne alijanse – NATO, EU, ZND i Organizacija sporazuma o kolektivnoj bezbednosti.
Novu rusku koncepciju evropske bezbednosti prezentirao je u Briselu stalni predstavnik Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin. Moskva je Severnoatlantskoj alijansi predložila da zaključi sporazum o bezbednosti, koji se temelji na Povelji UN. Učesnici tog sporazuma mogle bi biti i pojedine zemlje, ne obavezno evropske, već, na primer, Kina i Indija i međudržavne alijanse – NATO, EU, ZND i Organizacija sporazuma o kolektivnoj bezbednosti. Rusija želi da stvori jedinstveni sistem bezbednosti od kanadskog Vankuvera do ruskog Vladivostoka. Međutim, i natovci, a i sam Rogozin, sumnjaju da će Zapad smesta prihvatiti predlog Kremlja, pošto bi to bilo ocenjeno kao priznanje pojačavanja uloge Rusije u svetu, a na tako nešto SAD i njeni saveznici za sada nisu spremni. Moskva, međutim, veruje da treba započeti dijalog po novoj shemi bezbednosti za obnovljenu Evropu.
Po mišljenju Pavela Kudrjavčeva, zamenika direktora Instituta za međunarodne vojno-političke probleme, „ideja je plemenita, ali nerealna“. „Ideja koju je predstavio Rogozin jeste plemenita, ali je teško ostvariva. Previše različite „centre moći“ ona pretpostavlja da upregne u ista kola. Teško je predstaviti kako bi se Kina, Indija i SAD složili da pod istom zastavom rešavaju regionalne zadatke bezbednosti. A da ne govorimo o Iranu i Izraelu“, izjavio je Kudrjavčev.
Verovatno da bi se trebalo vratiti na davnašnji predlog Moskve o stvaranju Evropskog sistema bezbednosti pod okriljem OEBS. Moglo bi se pokušati dogovoriti o demilitarizaciji pograničnih zona u susednim zemljama, stvaranju združenih snaga evropske bezbednosti, pored ostalog i u ujedinjenoj PRO.
U međuvremenu, generalni sekretar Sporazuma o kolektivnoj bezbednosti Nikolaj Brodski juče je objavio da se na zapadnim granicama zemalja – učesnica Sporazuma, stvara nova vojna struktura. Radi se o baziranju u Belorusiji kompleksa „Iskander-M“, a takođe o razmeštanju bombardera Tu-22M3 sa visokosifisticiranim sredstvima za nanošenje poraza. Sudeći po svemu, to je odgovor na instaliranje elemenata sistema PRO SAD u Poljskoj i Češkoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.