Kriza u Siriji poprima novu dimenziju i preti da preraste u širi regionalni sukob, uveren je dobar deo stručne javnost. Iz Ankare se čuju upozorenja da će se osvetiti Siriji za obaranje aviona „ fantom f-4“ (supersonični lovac-bombarder) te da je okrenula novi list kada je reč o angažmanu sa svojim južnim susedom. Za razliku od Damaska, koji svoj postupak naziva odbranom, Ankara tvrdi da je reč o aktu agresije.


Podrška Turskoj, u međuvremenu, stigla je direktno od ministara NATO koji su juče na hitnoj sednici, sazvanoj na inicijativu Turske, saslušali tursku verziju obaranja aviona. NATO je ocenio da je „neprihvatljivo“ što je Sirija gađala turski borbeni avion, izrazivši „podršku i solidarnost“ s Ankarom. Generalni sekretar Severnoatlantske organizacije Anders Rasmusen izrazio je nadu da se ovakvi incidenti više neće ponoviti. „Bude li se dogodilo nešto slično, saveznici će se konsultovati povodom toga koje bi mere mogli preduzeti. Očekujemo od Sirije da preduzme neophodne korake kako bi se izbegli slični događaji u budućnosti“. Napad na turski avion je „još jedan primer kako sirijske vlasti preziru međunarodne propise, mir i sigurnost, kao i ljudski život“, ocenio je Rasmusen, ne pominjući vojnu opciju.

U pismu Savetu bezbednosti UN, Turska je opisala incident kao „neprijateljski akt sirijskih vlasti protiv turske nacionalne bezbednosti“. Ankara dodaje da je obaranje aviona ozbiljna pretnja miru i bezbednosti u regionu. Ovo je drugi put otkako je osnovan NATO 1949. da se Turska poziva na član 4. Prvi put je to učinila 2003. zbog rata u Iraku.

Imajući u vidu tenzije oko napada snaga sirijske vlade na opozicione grupe koje traju već 15 meseci, čini se da Turska sprovodi vrlo obazrivu strategiju usmerenu na obezbeđivanje nedvosmislene međunarodne osude Sirije i da istovremeno nastoji da osigura da incident neće prerasti u rat između suseda, tvrde stručnjaci. „Želimo da naši saveznici izvrše jači pritisak na Siriju, naročito to očekujemo od SAD“, kazao je za američke medije jedan turski diplomata koji je želelo da ostane anoniman zbog osetljivosti pitanja.

Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan, obraćajući se juče parlamentu, kazao je da će turske oružane snage „odgovoriti na sve oblike povrede granice“. „Ako sirijski vojnici priđu turskoj granici, takav potez smatraćemo vojnom pretnjom“. Od sada, Turska više neće tolerisati bezbednosne pretnje iz Sirije“, kazao je Erdogan i dodao da je turska vojska u stanju pripravnosti, te da će svi eventualni napadi biti razmotreni kao pretnja. Navodeći da je napad na avion otvorio novu fazu u tursko-sirijskim odnosima, Erdogan je istakao da je sada jasno da je režim sirijskog predsednika Bašara al Asada postao otvorena pretnja turskoj bezbednosti.

Prema njegovim rečima, sirijski helikopteri nedavno su narušili turski vazdušni prostor čak pet puta a Turska nije reagovala. Sirija, s druge strane, insistira da je turski avioni narušio njen vazdušni prostor sa čime se Istanbul ne slaže, navodeći da je avion slučajno zalutao u vazdušni prostor Sirije, odnosno unutar međunarodnog vazdušnog prostora, gde je oboren u petak.

Istim tonom nešto ranije oglasio se i Erdoganov zamenik Bulent Arinč istakavši da Sirija „neće proći nekažnjeno”, ali da Turska „nema nameru” da ide u rat.

Lampica za uzbunu da bi Turska eventualno mogla vojno da odgovori gotovo da je uključena nakon što je vlada te zemlje u ponedeljak obelodanila da su sirijske snage gađale drugi turski avion koji je poslat u potragu za pilotima aviona oborenog u petak.

Sirija je u petak oborila turski vojni avion u međunarodnom vazdušnom prostoru. Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu rekao je da „avion nije pokazivao nikakve znake neprijateljstva prema Siriji i da je oboren nekih 15 minuta nakon što je na trenutak ušao u sirijski vazdušni prostor“.

On je dodao da Sirija nije izdala nikakvo upozorenje pre nego što je oborila avion, koji nije bio naoružan i obavljao je trenažni let, proveravajući radarski sistem. „Sirijci su savršeno znali da je to bio turski vojni avion i znali su u kakvoj se misiji nalazi”, dodao je ministar. Sirija pak tvrdi da je avion povredio sirijski prostor. Turska je u subotu navela da je njen avion možda povredio sirijski prostor, u komentaru koji je shvaćen kao pokušaj da se umanji napetost između dva nekadašnja saveznika.

Turska, članica NATO-a, postala je najveći kritičar sirijskog predsednika Bašara al Asada zbog brutalnog obračuna sa opozicionim demonstrantima i pobunjeničkim grupama. Više od 30.000 civila koji su pobegli zbog nasilja u Siriji primljeno je u Tursku, gde su smešteni u kampove u blizini granice, navelo je ministarstvo spoljnih poslova Turske. Ranije ovog meseca, Turska je bila domaćin ključnog sastanka sirijskih opozicionih aktivista.

Tenkovi oko Damaska

Bejrut – Državne snage i pobunjenici vode žestoke borbe u nekoliko oblasti oko Damaska, navode sirijski aktivisti ističući da su ovo najgori oblici nasilja u okolini sirijske prestonice od izbijanja pobune protiv predsednika Bašara al Asada pre 16 meseci. Sirijska opservatorija za ljudska prava prenela je da se najžešći sukobi vode blizu štaba Republikanske garde u Kudsiji, nekih devet kilometara izvan Damaska. Samir al Šami, aktivista iz Damaska, u izjavi za Gardijan tvrdi da su tenkovi i naoružana vozila raspoređena u predgrađima prestonice. Opservatorija, čije je sedište u Londonu, sa mrežom aktivista širom Sirije tvrdi da su snage bezbednosti i vojna vozila opkolili predgrađe Barzeh, opozicionu tačku otpora unutar Damaska te da se čula jaka artiljerijska vatra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari