NATO je spreman da operativno interveniše na zapadnom Balkanu kada to bude potrebno, kako bi sprečio međuetnički sukob i promovisao bezbednost i stabilnost, piše u tajnom dokumentu Severnoatlantskog pakta koji prenosi zagrebački Večernji.
Večernji prenosi da je taj dokument usvojen na nivou ministara inostranih poslova, a u njemu se detaljno opisuju dve vrste pretnji s kojima su suočene države na zapadnom Balkanu – destabilizirajuće ponašanje Rusije i rastući ekstremizam i radikalizacija kao posledica povratka stranih boraca iz Sirije i Iraka. U dokumentu se ne navodi šta tačno znači da je savez spreman da operativno interveniše, ali izvori Večernjeg navode da to ne treba to posmatrati kao pretnju, već kao poruku odvraćanja.
U delu u kome se govori o opasnosti, navodi se da je pristup Rusije najčešće usmeren prema srpskom stanovništvu u regionu. Ruske poruke najveći odjek imaju meрu Srbima, ističe se u tajnom dokumentu NATO.
NATO uočava porast ruskih aktivnosti na zapadnom Balkanu, koje uključuju destabilizirajuće ponašanje. Reč je, dodaje se, o mešavini političkih poruka, izgradnji veza s pripadnicima elita, investicijama u energetski i medijski sektor. Rusija pruža i političku i ekonomsku podršku srpskom entitetu u BiH kako bi ometala evroatlantski put te države, zaključuje se u dokumentu.
Predsednik RS Milorad Dodik, prema oceni NATO, nastoji da potkopava evroatlantske integracije BiH, što se vidi i u nedavnom raspisivanju nelegalnog referenduma, ali i u tome da njegov entitet odbija da registruje vojne nekretnine. U zaključcima dokumenta navodi se da NATO daje punu podršku evroatlantskom putu Makedonije i BiH i da snažno podržava dijalog o normalizaciji odnosa izmeрu Srbije i Kosova.
Taj dijalog ima pozitivan učinak na regionalnu stabilnost, zaključuju u NATO i dodaju da je normalizacija odnosa Srbije i Kosova povezana sa stabilnošću cele regiona. U delu dokumenta koji govori o Srbiji navodi se da je podrška Srba tom vojnom savezu izuzetno niska, što je posledica NATO bombardovanja.
Uprkos tome, navodi se da NATO prepoznaje potrebu da podstiče dodatnu, snažniju nego ikad pre, političku saradnju sa Srbijom, a nedavna poseta premijera Aleksandra Vučića sedištu NATO navodi se kao primer na kojem treba graditi razvoj odnosa. NATO nema dileme oko toga da svi treba da ulažu napore i da podržavaju poboljšanje regionalnih odnosa na zapadnom Balkanu.
Poverljivi dokument izraрen je početkom decembra u okviru sprovoрenja zaključaka junskog samita NATO u Varšavi, a formulacije u tom dokumentu usuglašene su izmeрu svih 28 država članica, navodi Večernji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.