Članice NATO, koje su pre 15 sedmica pokrenule vazdušnu kampanju u Libiji, nastoje da sruše režim Muamera el Gadafija pre nego što se pojave duboke podele u tom vojnom savezu, čiji nagoveštaji se već naziru. Najznačajniji igrači u Alijansi se iza kulisa međusobno prepiru o strategiji koju treba primeniti, piše Los Anđeles tajms.


Prema saznanjima američkog lista, pojedine države pokazale su spremnost da preduzmu rizične poteze u želji da brzo poraze Gadafija, što je podstaklo Francusku da pošalje oružje pobunjenicima. S druge strane, neke članice NATO upozorile su da je rat u Libiji neodrživ, imajući u vidu troškove. Ministar odbrane Holandije Hans Hilen nedavno je ocenio da nisu bili u pravu najvatreniji zagovornici bombardovanja Libije koji su smatrali da će slomiti Gadafija.

– Ljudi koji su smatrali da će bacanjem bombi ne samo pomoći narodu već i ubediti Gadafija da se povuče s vlasti ili da promeni svoju politiku, bili su pomalo naivni – rekao je Hilen. Šef italijanske diplomatije Franko Fratini kritikovao je Alijansu zbog nenamernog ubijanja civila i apelovao na obustavu vatre. S druge strane, Sjedinjene Države, Britanija i Francuska tvrde da bi na taj način bilo omogućeno Gadafiju da osnaži pozicije.

Norveška, koja je prošlog meseca poslala šest aviona da bombarduju Libiju, prva je država koja je objavila datum kada će se povući iz kampanje, a Sjedinjene Države su smanjile ulogu u operaciji na pružanje logističke i obaveštajne podrške, iako su u prvim danima kampanje letelice iz SAD sprovodile intenzivne vazdušne napade. Stručnjaci tvrde da i Francuska i Britanija, koje su izdvojile najveća vojna i finansijska sredstva za operaciju u Libiji žele da taj konflikt bude što pre okončan, dok italijanski premijer Silvio Berluskoni trpi pritisak koalicionih partnera iz Severne lige, koji strahuju da će nastavak borbi predstavljati okidač za priliv afričkih imigranata.

Inostrani komentatori ocenjuju da će Gadafi biti u stanju da pregovara o izlaznoj strategiji i u izvesnoj meri sačuva uticaj ukoliko mu zapadne sile ubrzo ne zadaju konačni udarac.

– Svedoci smo otkucavanja ekonomskog i političkog časovnika i ostaje pitanje koja koalicija će se prva raspasti – Gadafijeva ili NATO – smatra Horhe Benites, vojni analitičar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari